HC Dunărea a jucat de la egal la egal cu CSM Bucureşti 46 de minute

• cea mai valoroasă formaţie din campionatul intern s-a desprins în câştigătoare în ultimele 14 minute şi s-a impus cu 33-23 • la pauză, tigroaicele aveau un singur gol avans, 18-17 • “Banca a făcut diferenţa”, a spus la final Aneta Udriştoiu

La fel ca în partida tur, HC Dunărea a avut o evoluţie bună în compania echipei cu cel mai valoros palmares din România, CSM Bucureşti. Diferenţa de scor s-a stabilit în finalul partidei şi ea a fost determinată de valoarea şi numărul jucătoarelor aflate pe banca de rezerve. Câştigătoare a Ligii Campionilor şi de două ori medaliată cu bronz în ultimul act al competiţiei, în 2017 şi 2018, CSM Bucureşti are şi în acest an un lot valoros şi implicit şanse reale de a câştiga campionatul şi de a se califica în final four-ul Ligii Campionilor. Însă şi HC Dunărea a demonstrat pe parcursul meciului că este pe un drum ascendent şi că are resursele necesare pentru a se califica în cupele europene.

La începutul partidei, preşedintele clubului brăilean, George Caranica, i-a oferit un buchet de flori, cu prilejul zilei de naştere, portarului Marina Razum. De menţionat faptul că la acest meci galeria echipei brăilene şi componenţii formaţiei Dacia Unirea Brăila au intrat gratis în Polivalentă.

Partida dintre HC Dunărea şi CSM Bucureşti s-a desfăşurat într-un ritm alert, cu multe faze spectaculoase la ambele semicercuri şi cu goluri senzaţionale marcate de Neagu şi Tiron. Iar atmosfera din tribună a fost una “incendiară”. O sală arhiplină şi-a încurajat favoritele, dar brăilenii au aplaudat şi reuşitele Cristinei Neagu. CSM-ul a condus la trei goluri, 5-2, însă în minutul 14 scorul a redevenit egal, 8-8, după reuşita celei mai bune marcatoare a echipei brăilene în acest joc, Aneta Udriştoiu. A fost 9-9 la jumătatea primei reprize însă în minutul 23 tigroaicele s-au detaşat din nou la trei lungimi, 15-12. În ultimele patru minute HC Dunărea a marcat de patru ori formaţia vizitatoare o singură dată, astfel că la pauză decalajul era de doar un singur gol, 18-17, în favoarea echipei pregătite de Adi Vasile.

Handbalistele brăilene au avut o prestaţie foarte bună în prima parte a reprizei secunde. HC Dunărea a egalat la 18-18 prin Tamires şi a preluat pentru prima dată conducerea, 19-18, în urma reuşitei Elenei Dache. Echipa gazdă a mai condus cu 20-19, a egalat apoi la 21-21 prin Dmitrovic. Însă treptat Neagu, Lekic, Pintea şi Perianu au înscris la fiecare atac astfel că în final CSM Bucureşti s-a impus cu 33-23.

“Banca a făcut diferenţa. CSM-ul are în lot jucătoare de acelaşi calibru. Cât am putut, noi am făcut faţă celei mai valoroase formaţii din România”, a declarat Aneta Udriştoiu.

“Am invitat la meci echipa de fotbal Dacia Unirea Brăila şi le mulţumim pentru prezenţă. Am vrut să demonstrăm tuturor că sportul uneşte nu dezbină şi în ciuda răutăţilor pe care unii le spun, fără să susţină o idee cu argumente, handbalul, echipa Municipiului şi a Judeţului, şi fotbalul, o echipă privată, au arătat fair-play şi susţinere reciprocă. Lumea trebuie să înţeleagă că, indiferent de sport sau de buget, noi reprezentăm oraşul. Îi aşteptăm pe băieţii de la fotbal în continuare alături de noi cât şi pe ceilalţi de la celelalte sporturi, iar în special le adresăm o invitaţie tuturor brăilenilor să vină alături de ramurile sportive şi să susţină sportul brăilean”, a declarat la finalul partidei preşedintele HC Dunărea, George Caranica.

Pentru HC Dunărea au înscris Aneta Udriştioiu 7 goluri, Bianca Tiron 5, Marina Dmitrovic 4, Nicoleta Safta 2, Morena Tamires 2, Elena Dache 2, Cătălina Preda 1, iar pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu 9 goluri, Lekic 5, Martin 5, Curea 3, Pintea 3, Cvijic 3, Perianu 1, Klikovac 1, Marin 1, Grbic 1, Omoregie 1.