HC Dunărea II, pe locul al treilea după primul turneu din Divizia A

* formația brăileană a fost învinsă de Corona Brașov, dar s-a impus cu 24-18 în partida cu CSM Roman * gruparea de la Dunăre a câștigat la “masa verde” partida programată în etapa a doua cu CSU Târgoviște

Echipa a doua de la HC Dunărea Brăila se află pe locul al treilea în grupa A din Divizia A, după primul turneu de sală care a cuprins trei etape. Formația brăileană are 6 puncte, la fel ca și HCF Piatra Neamț care ocupă locul al doilea, locurile pe podium fiind decise de golaveraj. Nemțencele au plus 14, în timp ce HC Dunărea II are plus 8.

Neșansa a făcut ca în prima etapă, HC Dunărea II, care nu a beneficiat și de ajutorul antrenorului principal, rămas acasă la Brăila din motive medicale și a fost însoțită de Bogdan Harabagiu care activează la Centrul de copii și juniori, să o întâlnească pe principala candidată la promovare, Corona Brașov.

Cu un lot superior din toate punctele de vedere, echipa brașoveană a condus tot meciul, a avut patru goluri avans la pauză, 14-10, iar în final s-a impus cu 29-21.

În primul meci pentru HC Dunărea II au marcat: Ioana Conțu 5 goluri, Andreea Sandu 4, Ioana Bălăceanu 3, Ana Cazan 2, Laura Surdu 2, Andreea Dinu 1, Ștefania Epureanu 1, Cristiana Surdu 1, Amalia Terciu 1, Adelina Iordache 1.

HC Dunărea II Brăila a câștigat la “masa verde” partida programată în etapa a doua cu CSU Târgoviște, formație care nu s-a prezentat la acest turneu de la Sf. Gheorghe.

În ultimul meci, formația brăileană a obținut o victorie categorică, 24-18, în partida cu CSM Roman. Egalitatea în acest meci s-a consemnat doar în debutul primei reprize când a fost 1-1. Formația brăileană a jucat foarte bine și în minutul 26 avea 7 goluri avantaj, 12-5. La pauză a fost 12-7 pentru gruparea de la Dunăre. HC Dunărea II a continuat să dicteze ritmul partidei și în minutul 40 conducea cu 15-9. CSM-ul a avut o trsărire de orgoliu și s-a aporpiat la două lungimi, 13-15, însă echipa brăileană a gestionat foarte bine finalul și a obținut o victorie meritată.

Pentru HC Dunărea II au marcat: Adelina Iordache 6 goluri, Ioana Conțu 4, Cristina Surdu 3, Ioana Bălăceanu 3, Andreea Sandu 2, Ștefania Epureanu 2, Laura Surdu 2, Amalia Terciu 1, Ana Maria Cazan 1.