HC Dunărea a făcut un joc bun în compania campioanei en titre, CSM Bucureşti

HC Dunărea a avut o prestaţie foarte bună în prima repriză cu lidera Ligii Naţionale, CSM Bucureşti iar scorul de egalitate, 13-13, înregistrat la pauză confirmă acest lucru. În faţa a aproape 2.000 de spectatori, Oana Apetrei et company au jucat de la egal la egal cu campioanele en titre ale României. Soluţiile pe care le-a avut pe banca de rezerve antrenorul Kim Rasmunssen şi nu în ultimul rând valoarea individuală a jucătoarelor, au făcut ca echipa CSM Bucureşti să se desprindă la cinci goluri în primele minute din repriza a doua şi apoi să se îndrepte spre un succes, pe undeva chiar scontat. La finalul jocului, antrenorul Costică Buceschi a spus că echipa sa a făcut un joc bun pe ansamblu şi că a demonstrat că îşi merită locul fruntaş pe care îl deţine în acest moment.
"Am jucat cu cea mai bună echipă din România, una care are şanse să ajungă între primele opt din Liga Campionilor şi apoi să ajungă în Final Four-ul competiţiei. Şi cu toate că nu am putut conta pe Moldovan şi Horjea, nu ne-am făcut de râs. Ne-am străduit să jucăm pentru publicul brăilean şi cred eu că am reuşit acest lucru în primele 30 de minute. La începutul părţii secunde bucureştencele s-au distanţat la cinci goluri, dar şi în repriza a doua au mai fost momente în care am jucat bine. Valorile individuale au făcut diferenţa în acest joc însă şi noi am demonstrat că merităm să fim acolo sus, în clasament, în apropierea celor două formaţii care domină handbalul feminin din România", a declarat antrenorul Costică Buceschi.
Joi, 28 ianuarie, în etapa a 17-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, CSM Bucureşti s-a impus cu 34-27, în sala Polivalentă, în partida cu HC Dunărea Brăila.