HC Dunărea evită barajul de menţinere în Liga Florilor

• asta după ce a câştigat la patru puncte, 22-18, în deplasarea de la CSM Slatina • clasa antrenorului Aurelian Roşca şi-a spus cuvântul • “A fost un meci de infarct pe care l-am gestionat foarte bine”, a declarat la finalul partidei George Caranica, preşedintele clubului brăilean

HC Dunărea a reuşit să-şi realizaze obiectivul, câştigând la o diferenţă de patru goluri, 22-18, la CSM Slatina şI, în proporţie de 99%, a scăpat de emoţiile barajului, ceea ce părea imposibil de realizat la un moment dat. Meritul este în exclusivitate al antrenorului Aurelian Roşca, un adevărat magician în domeniu, iar acum gruparea brăileană a eglat-o la puncte pe CSM Slatina dar stă mai bine la capitolul meciuri directe. Formaţia brăileană s-a salvat de la barajul de menţinere în Liga Florilor, după un meci nerecomandat cardiacilor, în care fiecare combatantă a avut şansa ei la victorie. Dar clasa antrenorului  Aurelian Roşca şi-a spus cuvântul. Tehnicianul grupării brăilene a pus la punct toate aspectele privind acest joc decisiv, handbalistele nu au cedat psihic în momentul în care au fost conduse la patru goluri în repriza a doua şi au obţinut o victorie meritată şi extrem de importantă pentru viitorul handbalului feminin brăilean.

Meciul dintre CSM Slatina şI HC Dunărea, unul de infarct, a început în nota de dominare a formaţiei brăilene. Elena Dache a deschis scorul însă Vădineanu a egalat după ce a transformat o aruncare de la 7 metri. Axinte a adus-o din nou în avantaj pe HC Dunărea dar Stoicănescu a egalat la 2-2, iar după golul înscris de Ostase, CSM Slatina a condus pentru prima dată în acest joc. Vătu a egalat la 3-3, iar Dache la 4-4. Tot Dache a înscris pentru 5-4, iar Axinte a desprins la două lungimi, 6-4, gruparea brăileană, în minutul 12.

Prima repriză a continuat în aceeaşi manieră de joc, una echilibrată, pe ansamblu, CSM Slatina a egalat la 8-8 în minutul 21 după golul marcat de Iulia Andrei însă până la pauză, după o perioadă cu ratări de o parte şi de alta, HC Dunărea a mai înscris de două ori prin Krnic şi Munteanu, iar gruparea de la Dunăre avea două lungimi avans, 10-8, după primele 30 de minute.

CSM Slatina a început foarte bine repriza a doua, a înscris de şase ori la rând şi în minutul 38 conducea cu 14-10. A fost momentul psihologic al partidei. Din acest minut, formaţia pregătită de Aurelian Roşca a avut o revenire spectaculoasă, a egalat prin Alina Vătu la 16-16, în minutul 47, şi tot golgetera campionatului a adus-o din nou pe HC Dunărea în avantaj, 17-16, un minut mai târziu. Formaţia de la Dunăre a gestionat foarte bine finalul de meci, Vătu (min. 54) a marcat pentru 18-16, Axinte (min. 56) pentru 19-17 şi tot Vătu (min. 58) a dus scorul la 20-17. În final HC Dunărea a câştigat cu 22-18 şi a urcat pe locul al 9-lea în clasamentul Ligii Florilor.

“A fost un meci de infarct, decisiv pentru evitarea barajului de menţinere în Liga Florilor, pe care l-am gestionat foarte bine. Handbalistele noastre s-au mobilizat exemplar, şi au evoluat cu mare ambiţie şi dăruire în teren pentru această victorie. Profesorul Aurelian Roşca este artizanul acestui succes, acesta a revigorat echipa, a pregătit-o cu profesionalism şi împreună cu directorul sportiv Sorinel Meca a contribuit decisiv la acest succes important. Trebuie menţionat faptul că finanţatorii au fost alături de echipă, iar prin sprijinul financiar acordat au adus liniştea de care aveau nevoie jucătoarele pentru a se concentra numai pentru meciurile decisive din acest final de sezon. Pot spune că a fost un retur de excepţie şi că 99% am evitat barajul de menţinere în acest eşalon”, ne-a declarat George Caranica, preşedintele clubului HC Dunărea.

Pentru Dunărea au marcat Alina Czeczi 8 goluri, Elena Dache 4, Diana Axinte 3, Nicoleta Tudor 2, Diana Munteanu 2, Ana Maria Berescu 1, Nataşa Krnic 1, Carmina Manea 1, iar pentru CSM Slatina au înscris Ostase 5 goluri, Cârligeanu 4, Chirgiu 2, Stoicănescu 2, Chitacu 2, Andrei 2, Vădineanu 1.