HC Dunărea eliminată din Cupă de out-sidera, CSU Neptun Constanţa

HC Dunărea avea două obiective majore în această săptămână ca să mai atenueze cât de cât parcursul dezastruos din acest campionat: să o învingă în deplasare pe CSU Neptun Constanţa şi să se califice în final four-ul Cupei României şi să câştige în campionat, la Brăila, partida cu HCM Roman, ca să poată participa la turneul play off. Elevele Alexandrinei Soare au ratat în mod lamentabil primul obiectiv. Aceleaşi handbaliste care la finalul sezonului trecut obţineau medaliile de bronz, au fost învinse miercuri de o echipă aflată pe locul al 12-lea în campionat, CSU Neptun Constanţa, grupare care are ca obiectiv salvarea de la retrogradare. O partidă în care formaţia constănţeană a evoluat 12 minute în inferioritate numerică, în timp ce brăilencele au avut doar 6 minute o jucătoare mai puţin. HC Dunărea părea favorită la victorie conform calculelor, însă "vedetele" Alexandrinei Soare, Horjea şi Perianu au mers în excursie la Constanţa. Şi nu numai ele, au mai fost şi alte jucătoare din "tabăra" lor care au mimat handbalul în acest meci.

Partida în sine nu s-a ridicat la nivelul valoric aşteptat de fanii celor două formaţii. Cele două combatante au mers cap la cap în prima repriză până în minutul 19, moment al jocului în care gazdele s-au desprins la două goluri, 7-5. Brăilencele au avut o răbufnire de orgoliu şi au reuşit să egaleze, ba mai mult, după reuşita Irinei Marchidanu, HC Dunărea avea un avans de un gol, 8-7, în minutul 24. În ultimele cinci minute brăilencele nu au mai găsit calea spre gol, astfel că la pauză CSU Neptun conducea cu 11-9.
În partea a doua gazdele au reuşit să se desprindă la patru lungimi, 15-11, însă au urmat câteva eliminări în tabăra constănţencelor şi HC Dunărea a reuşit să egaleze la 17-17, prin Moldovan, în penultimul minut de joc al reprizei a doua. Adriana Stoian a reuşit să-şi aducă din nou echipa în avantaj şi cu toate că au avut la dispoziţie mai bine de 30 de secunde brăilencele nu au reuşit să marcheze şi apoi să spere într-o calificare la loviturile de departajare, de la 7 metri.
Un obiectiv a fost ratat, acum urmează partida cu HCM Roman. Un meci pe care HC Dunărea trebuie să-l câştige dacă vrea să ajungă la turneul play off, în caz contrar gruparea de la Dunăre se va lupta pentru supravieţuirea în Liga Naţională.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 6 goluri, Marchidanu 4, Horja 3, Perianu 2, Brot 1, Czeczi 1 iar pentru CSU Neptun, Enescu 6 goluri, Iovănescu 4, Ivan 3, Toma 3, Stoian 2.