HC Dunărea, echipa momentului în handbalul feminin românesc

* formaţia brăileană a învins cu 30-27 campioana Europei, CSM Bucureşti * elevele lui Buceschi şi Preda au câştigat însă într-o manieră mult mai clară decât o arată rezultatul final * Elena Voicu şi Bianca Tiron au fost MVP-urile derby-ului din Polivalentă

HC Dunărea a reuşit să producă cea mai mare surpriză a acestei ediţii de campionat: a învins campioana Europei, CSM Bucureşti. Şi nu oricum ci într-o manieră mult mai categorică decât o arată rezultatul final, 30-27. Iar meritul este atât al celor doi antrenori Costică Buceschi şi Cristian Preda, cât şi al tuturor jucătoarelor care au fost trecute pe raportul de joc şI, bineînţeles, au evoluat în acest derby. Există totuşi două handbaliste care s-au remarcat în mod deosebit, portarul Elena Voicu şi Bianca Tiron. Prima a închis poarta, a avut 15 parade şi o aruncare parată de la 7 metri, iar cea de a doua a reuşit câteva eurogoluri care au lăsat-o fără replică pe Paula Ungureanu, nimeni alta decât portarul titular al naţionalei României. HC Dunărea a câştigat în faţa celei mai galonate echipe din acest campionat, îşi menţine fotoliul de lideră în Liga Naţională şi se poate gândi acum şi la primul titlu din istoria clubului.

Meciul nu a început însă sub cele mai bune auspicii pentru formaţia gazdă care a înscris primul gol în minutul 3 prin Aneta Pârvuţ, iar în minutul 5, după reuşita pivotului Anastasia Lobach, era condusă cu 5-1 de CSM Bucureşti. Formaţia brăileană şi-a revenit rapid şi a început cursa de urmărire, Lipară a redus din diferenţă apoi o “dublă” realizată de Gabriela Perianu a făcut ca echipa gazdă să se apropie la un gol, 4-5. Mehmedovic a distanţat din nou CSM-ul la trei lungimi, însă HC Dunărea a reuşit rapid să egaleze la 8-8 după un gol spectaculos înscris de Tiron. Jocul a fost echilibrat până la pauză. Bucureştencele au mai avut o zvâcnire şi s-au distanţat la două goluri, 11-9, Gullden şi Manea au înscris pentru CSM, însă Tănăsie şI, din nou, Bianca Tiron au restabilit egalitatea, 11-11. Până la pauză fiecare formaţie a mai înscris câte un gol, Manea pentru CSM Bucureşti, Timeea Tătar pentru echipa gazdă.

HC Dunărea a dictat ritmul jocului repriza a doua

Tătar, Perianu şi Tiron au înscris pentru gazde, iar HC Dunărea s-a distanţat la trei lungimi în minutul 34, iar şase minute mai târziu brăilencele aveau cinci goluri avans. Tiron a rămas principala “gură de foc” a gazdelor, Elena Voicu a făcut minuni în poartă astfel că formaţia brăileană nu a lăsat niciun moment impresia că pierde din viteză, ba mai mult toate jucătoarele pe care Buceschi le-a trimis în teren au avut prestaţii la înălţimea titularelor. HC Dunărea a condus cu 27-22 în minutul 56, însă bucureştencele s-au apropiat la trei goluri în minutul 58. Orşivschi a înscris pentru 28-24 la faza imediat următoare, iar brăilencele aveau deja asigurată victoria. Tătar a marcat pentru 29-25 şi tot ea a stabilit scorul final al derby-ului, 30-27 pentru HC Dunărea.

Mă aşteptam ca fetele să-şi demonstreze valoarea şi să joace ca o echipă, să anihileze individualităţile echipei adverse, ne-am pregătit pentru acest lucru şi ne-a ieşit. Am arătat ca o echipă, acesta a fost atuul nostru în derby-ul cu CSM Bucureşti. Pentru că s-a respectat planul tactic Brăila a fost peste CSM Bucureşti. Diferenţa s-a făcut la începutul reprizei a doua când ne-am apărat foarte bine şi am marcat pe contraatac, este o victorie meritată”, a declarat antrenorul Costică Buceschi. Întrebat dacă HC Dunărea poate să se gândească la titlu tehnicianul a răspuns că este prea devreme să se pronunţe în acest sens. “Ceea ce ne dorim acum este să avem continuitate în rezultate, vin meciuri foarte grele. În octombrie vom juca din trei în trei zile, avem partide cu Braşovul şi Romanul, va conta foarte mult starea de sănătate a fetelor. Este un campionat lung, este prea devreme să ne gândim la titlu”, a mai spus Costică Buceschi.

Pentru HC Dunărea au marcat Tiron 9 goluri, Tătar 7, Pârvuţ 4, Perianu 3, Tănăsie 3, Krnici 2, Orşivschi 1, Lipară 1 iar pentru CSM Bucureşti au înscris Martin 6 goluri, Mehmedovic 5, Jorgensen 5, Gullden 3, Lobach 2, Manea 2, Torstensson 1, Bazaliu 1, Ayglon 1, Curea 1.