HC Dunărea a câștigat cu 30-27 partida cu CSM Slatina

* cu zece reușite, Dmitrovic (foto) a fost golgetera partidei

HC Dunărea a reușit să se impună la trei goluri, 30-27, în partida cu CSM Slatina, din etapa a 20-a a Ligii Florilor. Echipa brăileană a bifat astfel cea de a 10-a victorie din acest campionat și a acumulat 31 de puncte. Însă, dacă în faza de atac lucrurile au mers bine, apărarea a fost din nou punctul nevralgic al echipei. Cu toate acestea, cu o singură excepție, cea din debutul meciului, când CSM Slatina a deschis scorul, HC Dunărea a fost formația care a avut în permanență  avantaj pe tabela de marcaj.

Chitacu a marcat primul gol al meciului, însă HC Dunărea a marcat apoi de trei ori, de două ori prin Epureanu, o dată prin Udriștoiu, astfel că în minutul 5, echipa brăileană conducea cu 3-1. Formația antrenată de Neven Hrupec a avut cinci lungimi avans, 12-7, în minutul 22, iar după primele 30 de minute conducea cu 15-11.

Această diferență de patru goluri în favoarea echipei brăilene s-a mai consemnat pe tabelă de patru ori, 18-14 în minutul 36, 25-21 în minutul 49 și 29-25 în minutul 58. Finalul a fost echilibrat. CSM-ul a revenit de la 25-29 la 27-29 și la acest scor a irosit un contraatac. HC Dunărea a marcat apoi prin Epureanu și s-a impus cu 30-27. Geolgetera partidei a fost Dmitrovic cu zece reușite.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic zece goluri, Dache 5, Tiron 5, Epureanu 4, Milic 2, Tamires 2, Udriștoiu 1, Czeczi 1.