HC Dunărea a câștigat cu 24-19 meciul cu Dacia Mioveni

* Udriștoiu și Kanaval au fost principalele marcatoare ale echipei de la Dunăre * s-au remarcat și handbalistele tinere Caraman, Epureanu, Coteț, Terciu * astăzi de la ora 12.00, în direct la TVR2, HC Dunărea joacă cu Gloria Buzău

HC Dunărea a câștigat cu 24-19 meciul cu Dacia Mioveni, din penultima etapă a returului Ligii Florilor, ediția 2020-2021. Deciziile luate de conducerea clubului brăilen au dat rezultatele așteptate. Handbalistele promovate de la echipa de Divizia A, Caraman, Epureanu, Coteț, Terciu, au evoluat cu o mare dezinvoltură demonstrând că merită să facă parte din lotul formației de pe prima scenă a handbalului românesc. Și Ichim a jucat la un nivel ridicat, ea urmând să se transfere în această vară la CSM Galați.

Practic meciul nu a avut istoric. Tanaskovic a marcat primul gol al meciului pentru Dacia Mioveni, dar Ștefania Epureanu a egalat la 1-1 și tot ea a adus echipa brăileană în avantaj, 2-1, în minutul 7. Coordonată de pe margine de profesorul Eugen Jelesneac, HC Dunărea s-a distanțat la trei goluri, 5-2, în minutul 12. Același avantaj de trei lungimi, 11-8, s-a regăsit pe tabelă și după primele 30 de minute ale întâlnirii de la București.

Aneta Udriștoiu a marcat ultimul gol al primei reprize și tot ea a înscris prima și în partea a doua, iar echipa brăileană conducea cu 12-8.

HC Dunărea și-a creat din nou un avantaj de cinci goluri, 14-9 și apoi 15-10 în minutul 34, iar după reușita de la 7 metri a Elenei Dache scorul a devenit 16-10 pentru formația coordonată de Jelesneac. Handbalistele echipei brăilene s-au desprins la șapte lungimi, 18-11, în minutul 41 și același decalaj se regăsea pe tabelă și în minutul 57, după golul marcat de Zamfirescu, 24-17.

HC Dunărea s-a impus fără probleme cu 24-19 și a urcat pe locul al 7-lea în clasamentul Ligii Florilor.

La partida dintre HC Dunărea și Dacia Mioveni au asistat George Caranica și Marian Neta, președintele, respectiv vicepreședintele echipei HC Dunărea.

“Măsurile luate de conducerea clubului au fost de bun augur, Caraman, Epureanu, Terciu, Coteț reprezintă soluții pentru sezonul următor. Și jucătoarele celelalte care și-au prelungit contractele cu HC Dunărea au avut prestații bune. Sperăm să facem o figură frumoasă și în partida cu Gloria Buzău”, ne-a declarat imediat după meci George Caranica, președintele clubului HC Dunărea.

Astăzi, de la ora 12.00, în direct la TVR2, HC Dunărea o întâlnește pe Gloria Buzău, meci contând pentru ultima etapă a returului Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat Udriștoiu 6 goluri, Kanaval 6, Zamfirescu 4, Epureanu 3, Terciu 2, Dache 2, Tamires 1.