HC Dunărea a câştigat turneul amical de la Galaţi

• formaţia brăileană a învins-o cu 23-17 pe HCM Rm Vâlcea şi cu 20-18 pe Danubius Galaţi • Ilyina Dziyana şi Alina Czeczi au fost golgeterele echipei brăilene

Formaţia brăileană a câştigat turneul amical de handbal feminin care a avut loc la Galaţi.  HC Dunărea s-a impus cu 23-17 în meciul cu HCM Rm. Vâlcea. Partida a fost echilibrată doar în primele zece minute după care formaţia brăileană a fost cea care a dictat ritmul jocului şi a avut avantaj în permanenţă pe tabela de marcaj. Florentin Pera a început partida cu Voicu – Horobeţ, Shutska, Szucs, Dziyana, Shteriova, Czeczi. Antrenorul echipei brăilene a mai trimis în teren portarii Stan şi Medvedova şi jucătoarele de câmp Gheorghe, Preda, Druţu, Dziyana, Shutska, Cîrstea, Epureanu, Ciuclaru, Axinte şi Nan.

Pentru HC Dunărea au marcat Ilyina Dziyana 5 goluri, Alina Czeczi - 4, Cristina Gheorghe - 4, Marija Shteriova - 3, Iryna Shutska - 2, Gabriella Szucs - 2, Diana Axinte - 1, Diana Druţu - 1, Anamaria Horobeţ - 1.

În cel de-al doilea joc HC Dunărea a dispus cu 20-18 de Danubius Galaţi. Prima repriză a fost echilibrată, HC Dunărea a condus cu 6-2, în minutul 13, şi cu 9-5, în minutul 20, însă gălăţencele au avut o perioadă foarte bună de joc şi au egalat, 9-9, cu patru minute înainte de finalul primei reprize. În actul al doilea elevele antrenorului Florentin Pera s-au apărat foarte bine şi, timp de 12 minute, nu au primit niciun gol, astfel că s-au distanţat la 18-11. Echipa gazdă a revenit din nou în joc, însă nu a mai avut şansa din prima repriză aceea de a egala, astfel că HC Dunărea s-a impus la două goluri.

Pentru HC Dunărea au marcat: Czeczi 6 goluri, Ilyina - 5, Shteriova - 3, Preda - 2, Axinte - 1, Ciuclaru - 1, Szucs - 1 şi Shutska un gol.