HC Dunărea a câştigat Memorialul «Andreea Nica»

Conform aşteptărilor, HC Dunărea a câştigat Memorialul "Andreea Nica", turneu amical de handbal la care, în afară de formaţia gazdă, CSM Unirea Slobozia, au mai participat două echipe din eşalonul al doilea, Danubius Galaţi şi HCF Piatra Neamţ. În finala competiţiei formaţia brăileană s-a impus cu 39-33 în faţa echipei organizatoare, CSM Unirea Slobozia. Pentru că antrenorul Cristian Preda a dat credit tuturor handbalistelor avute la dispoziţie şi a încercat mai multe formule de joc, prima repriză a aparţinut gazdelor. Echipa din Slobozia a avut un avans de cinci goluri, 22-17, la pauză, dar în minutul 16 a condus chiar la şase lungimi, 14-8. Handbalistele de la CSM Unirea Slobozia şi-au făcut iluzii că vor câştiga până la jumătatea părţii secunde. Din minutul 45 elevele lui Cristian Preda au jucat foarte bine şi s-au impus în final la o diferenţă categorică, 39-33.

Pentru HC Dunărea au marcat Apetrei 7 goluri, Brot 7, Czeczi 6, Tiron 6, Horjea 5, Pârvuţ 5, Moldovan 2, Zamfirescu 1, iar de la CSM Unirea Slobozia principalele realizatoare au fost Enescu 9 goluri, Marchidanu şi Predoi, ambele cu câte şase reuşite.
În prima zi a turneului HC Dunărea a obţinut victorii la scor în faţa echipelor din eşalonul al doilea. Formaţia brăileană pentru care Obedeanu a marcat 10 goluri, toate din aruncări de la 7 metri, a câştigat cu 37-29 partida cu Danubius Galaţi, iar în după-amiaza aceleiaşi zile, elevele lui Cristian Preda au dispus cu 32-22 de HCF Piatra Neamţ, după un meci în care principalele marcatoare au fost Modovan şi Tiron cu 8 şi respectiv 6 goluri înscrise.