HC Dunărea a câştigat la scor, 33-25, la CSU Cluj-Napoca

• o victorie care menţine formaţia de la Dunăre pe locurile fruntaşe ale Ligii Florilor • cu 12 goluri marcate, Bianca Tiron a fost MVP-ul partidei

HC Dunărea a câştigat la scor, 33-25, meciul disputat în etapa a 18-a a Ligii Florilor, pe terenul penutimei clasate, CSU Cluj-Napoca. O victorie clară, care s-a conturat în repriza a doua, în urma căreia echipa brăileană pregătită Neven Hrupec se menţine pe locul al 5-lea, la doar două puncte de poziţia a patra deţinută de Minaur Baia Mare. Într-o formă foarte bună în ultima lună de zile, Bianca Tiron a înscris 12 goluri şi a fost MVP-ul partidei. Însă o evoluţie la fel de bună au mai avut-o, ca de obicei, Aneta Udriştoiu şi Elena Dache. Gabrilea Dobre şi-a trecut în cont opt parade.

HC Dunărea a avut însă o adversară incomodă, care, cât a putut, s-a luptat cu mare ardoare pentru fiecare minge. Încurajată de suporterii locali, CSU a reuşit o primă repriză bună. Iar dacă nu va retrograda, în sezonul următor echipa din Cluj-Napoca va avea un cuvânt de spus în campionat.

Practic, meciul a fost la discreţia echipei HC Dunărea, care, cu câteva mici excepţii în prima repriză, a condus în permanenţă pe tabela de marcaj. Cea mai bună jucătoare a gazdelor, Rebeca Necula a deschis scorul, însă în minutul 3 Czeczi a egalat la 1-1, iar după golurile marcate de Udriştoiu şi Dmitrovic echipa brăileană conducea cu 3-1. A fost 7-3 pentru HC Dunărea în minutul 11 însă unele jucătoare s-au relaxat prematur şi gazdele au profitat. CSU a egalat, 7-7, în minutul 15, iar cinci minute mai târziu a condus pentru prima dată, 10-9, după golul marcat de Necula. Dache a egalat imediat însă Dindiligan a readus echipa gazdă în avantaj, 11-10. Echilibrul s-a menţinut până la pauză, cu menţiunea că echipa care a condus pe tabelă a fost HC Dunărea. Echipa brăileană s-a desprins la două lungimi, 15-13, după o “dublă” semnată de Bianca Tiron, însă, după primele 30 de minute, handbalistele pregătite de Neven Hrupec au plecat la cabine cu un singur gol avantaj, 15-14.

Repriza a doua a fost una în care HC Dunărea a făcut spectacol în sala Sporturilor “Horia Demian”. Cu Bianca Tiron în rol de principală marcatoare, echipa brăileană avea 10 goluri avantaj, 29-19, în minutul 51. Cu victoria asigurată formaţia vizitatoare nu a mai forţat, iar în final s-a impus la 8 goluri diferenţă, 33-25. În ultimele 10 minute, Neven Hrupec a rulat întreg lotul deplasat la Cluj.

Pentru HC Dunărea au marcat Bianca Tiron 12 goluri, Aneta Udriştioiu 6, Alina Czeczi 6, Elena Dache 4, Claudia Constantinescu 2, Nicoleta Safta 1, Marina Dmitrovic 1, Cătălina Preda 1, iar pentru CSU Cluj-Napoca au înscris Necula 10 goluri, Chintoan 5, Pica 3, Dindiligan 2, Moraru 2, Boian 2, Cordoş 1.