HC Dunărea a câştigat cu 24-19 partida cu SCM Craiova

• formaţia brăileană a bifat a patra victorie consecutivă şi a urcat pe locul al 5-lea în Liga Florilor • cu 10 reuşite, Marina Dmitrovic a fost golgetera meciului

HC Dunărea a obţinut o victorie importantă, 24-19, în partida cu SCM Craiova, din etapa a 7-a şi a urcat pe locul al 5-lea în Liga Florilor.

Partida din Polivalentă a fost echilibrată în primele 20 de minute.

Vizitiu a deschis scorul în minutul 2 însă Dache a restabilit egalitatea la faza imediat următoare. Până în minutul 6, SCM Craiova a condus la un gol diferenţă, iar HC Dunărea a egalat de fiecare dată. Vizitiu a irosit o aruncare de la 7 metri, a urmat un atac al gazdelor finalizat de Elena Dache şi HC Dunărea a condus pentru prima dată în acest meci, 7-6. Ultima egalitate, 10-10, s-a consemnat pe tabelă în minutul 20. A urmat o serie de patru reuşite ale formaţiei gazdă, Dmitrovic a marcat de trei ori Dache o dată, astfel că formaţia pregătită de Aurelian Roşca s-a distanţat la patru lungimi, 14-10, în minutul 26. Acelaşi decalaj de puncte, 16-12, s-a consemnat pe tabelă şi după primele 30 de minute.

Repriza a doua a fost controlată de HC Dunărea, iar formaţia brăileană a avut şi şase puncte avans, 19-13, în minutul 38. SCM Craiova a mai sperat într-o răsturnare de scor însă echipa gazdă a gestionat foarte bine finalul de partidă şi s-a impus cu 24-19, într-un final “fierbinte” în care oltencele au irosit cinci atacuri, iar HC Dunărea a ratat o aruncare de la 7 metri.

“Victorie importantă a echipei noastre după un meci mai dificil decât am crezut iniţial. Ambele echipe au luptat cu toate forţele pentru cele 3 puncte puse în joc, iar aşa cum ne-am dorit, victoria a revenit echipei brăilene. Mulţumim publicului brăilean care a fost lângă echipă în momentele mai puţin reuşite ale acesteia. Urmează două deplasări de foc, la CSM Bucureşti şi Rapid de unde sperăm să venim cu cel puţin 3 puncte”, ne-a declarat profesorul Marian Neta, vicepreşedintele clubului HC Dunărea.

După meci, handbalistele şi staff-ul de conducere au mers la CSM Brăila unde au avut loc finalele Campionatului Naţional de box pentru juniori şi au oficiat o parte dintre festivităţile de premiere.

Pentru HC Dunărea au marcat: Dmitrovic 10 goluri, Udriştoiu 5, Constantinescu 4, Dache 4, Tamires 1, iar pentru SCM Craiova au înscris: Vizitiu 8 goluri, Şelaru 4, Nikolic 2, Tudorică 2, Ţicu 1, Orşivschi 1, Colac 1.