HC Dunărea a câştigat cu 22-21 meciul cu Rapid Bucureşti

• formaţia bucureşteană a avut un avantaj de 4 goluri la pauză, 14-10 • Dmitrovic a marcat golul victoriei cu un minut şi 18 secunde înainte de finalul partidei • echipa de la Dunăre a bifat al treilea succes în Liga Florilor şi a urcat pe locul al patrulea • astăzi, de la 16.30, HC Dunărea joacă cu CSM Slatina

După un meci pe muchie de cuţit, HC Dunărea s-a impus cu 22-21 în partida cu nou promovata Rapid Bucureşti, golul victoriei formaţiei pregătite de Neven Hrupec fiind marcat de Marina Dmitrovic cu un minut şi 18 secunde înainte de finalul partidei. Boljevic ar fi putut aduce un punct Rapidului dar a ratat cu câteva secunde înainte de finalul meciului.

Formaţia bucureşteană a avut un avantaj de 4 goluri la pauză, 14-10.

Constantinescu a adus-o în avantaj pe Rapid însă Sazvovska a restabilitit egalitatea, 1-1, în minutul 4. Buceschi şi Ilie au dus scorul la 3-1 pentru Rapid însă replica echipei brăilene a fost promptă, Tiron a înscris de două ori şi, în minutul 9, scorul era din nou egal, 3-3. Sazdovska a marcat pentru 4-3 dar Rapidul a reuşit să se desprindă din nou la două lungimi, 6-4, după golurile înscrise de Buceschi şi Ilie. Formaţia bucureşteană a condus la cinci goluri, 10-5, în minutul 23. HC Dunărea s-a apropiat la două lungimi, 9-11, în minutul 26 după golul marcat de Safta dar la pauză Rapidul avea un avantaj de patru goluri, 14-10.

Ca de obicei, HC Dunărea a jucat mai bine în repriza a doua. De la 11-15 în minutul 32, scorul a redevenit egal, 15-15, în minutul 39, după o serie de patru goluri marcate de Sazdovska 2, Tiron şi Dmitrovic. Iar două minute mai târziu, Dache a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, 16-15, minutul 41. Dar Rapidul nu-şi spusese ultimul cuvânt. Bucureştencele s-au desprins din nou la două lungimi, 19-17, în minutul 50. Finalul de partidă a fost echilibrat. Brăilencele au condus cu 20-19, gol Dache, dar au fost egalate, 20-20, mai mult, Buceschi a adus-o pe Rapid în avantaj, 21-20. HC Dunărea a gestionat însă foarte bine finalul de meci, a egalat prin Zamfirescu iar Dmitrovic a marcat golul victoriei. O victorie în urma căreia HC Dunărea face 9 puncte şi urcă pe locul al patrulea în clasamentul Ligii Florilor. Tot 9 puncte are după etapa a 5-a şi SCM Rm. Vâlcea, ocupanta locului al treilea.

Luni a fost zi de pauză iar astăzi, de la ora 16.30, în etapa a 5-a, HC Dunărea joacă cu CSM Slatina, formaţie care ocupă locul al 10-lea.