HC Dunărea a câştigat ambele partide amicale cu CSM Bucureşti

Cu toate că la formaţia vizitatoare au evoluat 11 dintre cele 12 jucătoare transferate de la Rapid, sâmbătă, în primul joc echilibrul s-a menţinut doar în primele 10 minute, moment al partidei în care tabela de marcaj a arătat ultima egalitate, 5-5.

HC Dunărea s-a desprins la 9-5 după primul sfert de oră şi a plecat la cabine cu un avantaj de două goluri, 16-14.

Gazdele au păstrat acest avantaj până în minutul 50, după care au sprintat spre un prim succes la o diferenţă semnificativă, 36-30.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 14, Mitrea 7, Rădulescu 7, Jenofi 3, Tomuleanu 3, Crăciun 2.

Duminică dimineaţă, Vasile Mărgulescu a încercat mai multe variante de atac şi apărare, menajând în prima repriză jucătoarele aduse de la Rapid iar în această situaţie, HC Dunărea, pentru care din nou Ada Moldovan a fost principala realizatoare, cu 14 goluri, a dominat autoritar jocul, iar tabela a reflectat acest lucru, min. 15: 12-3; min.25: 16-7 iar la finalul primelor 30 de minute 16-9 în favoarea gazdelor. În prima repriză portarul echipei HC Dunărea, Gabriela Vasile a apărat trei aruncări de la 7 m, dar a mai avut câteva intervenţii aplaudate de puţinii spectori prezenţi în sala LPS-ului.

Cu toate că antrenorul Cristian Preda nu a avut decât două variante de schimbări, formaţia gazdă a galopat spre un succes categoric la o diferenţă de 15 goluri, 33-18.

Lotul folosit de formaţia gazdă şi numărul de goluri marcate de brăilence în cel de-al doilea meci amical: Vasile, Goldic, Moldovan 14, Jenofi 6, Crăciun 4, Tomuleanu 4, Rădulescu 3, Radovici 2, Mitrea, Eşeanu.