HC Dunărea a bifat al doilea succes din retur

formaţia brăileană a câştigat cu 28-24 la Unirea Slobozia şi îşi consolidează locul al doilea în clasament • în următoarea etapă, HC Dunărea stă, apoi merge la CSM Bucureşti

Conform aşteptărilor, HC Dunărea s-a impus fără probleme la ultima clasată din Liga Naţională, Unirea Slobozia, însă un semn de întrebare îl reprezintă numărul foarte mare de goluri primit de echipa brăileană. Îngrijorător, am putea spune, în perspectiva partidei de la CSM Bucureşti care va avea loc pe 8 februarie.

În partida din etapa a 15-a de la Slobozia Eliza Buceschi a marcat primul gol al meciului, iar în minutul 19, HC Dunărea avea 5 lungimi avans, 11-6, faţă de echipa gazdă, Unirea Slobozia. Jocul handbalistelor brăilene a fost confuz în următoarele minute, iar formaţia pregătită de Muşi s-a apropiat la un gol, 13-12. Pârvuţ a înscris însă de două ori, iar la pauză HC Dunărea conducea cu 15-12. Formaţia brăileană a avut aceeaşi evoluţie oscilantă şi în repriza a doua. Gruparea de la Dunăre s-a distanţat la 10 goluri, 26-16, în minutul 52, iar din acest moment a avut o cădere inexplicabilă. În cele opt minute rămase de joc HC Dunărea a înscris doar de două ori în timp ce echipa antrenată de Dumitru Muşi a marcat opt goluri, iar partida s-a încheiat cu victoria formaţiei brăilene. În minutul 52, Gabriella Szucs a primit al treilea cartonaş galben şi a fost eliminată definitiv din joc.

Pentru HC Dunărea au marcat Pârvuţ 7 goluri, Czeczi 6, Buceschi 5, Tiron 4, Zamfirescu 2, Lipară 2, Perianu 1, Tătar 1, iar pentru Unirea Slobozia au înscris Horobeţ 8 goluri, Pătuleanu 5, Georgescu 5, Ivan 2, Iovănescu 2, Toma 2.