HC Dunărea a învins-o cu 26-22 pe U Cluj

• astfel, a obţinut prima victorie pe teren propriu din acest campionat • în urma acestui succes meritat, formaţia brăileană a urcat pe locul al 7-lea în clasamentul Ligii Florilor

Formaţia brăileană a obţinut, sâmbătă, prima victorie pe teren propriu din acest campionat şi a urcat pe locul al 7-lea în clasamentul Ligii Florilor. Cu toate că le-a dat şi de această dată ceva emoţii propriilor spectatori, HC Dunărea a controlat jocul şi a obţinut o victorie meritată.

Clujencele au început mai bine meciul din Polivalentă şi s-au distanţat la 3-1 în minutul 5. Însă echipa antrenată de Florentin Pera a recuperat decalajul de două goluri, iar în minutul 7 a preluat conducerea, 4-3, după o acţiune frumoasă a Dzyianei Ilyina. HC Dunărea a continuat să joace la fel de sigur, iar după golul marcat de Shutska s-a distanţat la trei lungimi, 8-5, în minutul 13 de adversara sa. Aceasta a fost cea mai mare diferenţă dintre cele două combatante în prima repriză. U Cluj a avut o tresărire de orgoliu şi a egalat la 9-9 în minutul 21, însă trei minute mai târziu echipa gazdă avea din nou trei goluri avans, 12-9, iar acest decalaj s-a menţinut până în minutul 28. În finalul primei reprize, când arbitrii au favorizat formaţia vizitatoare prin deciziile lor, clujencele au înscris de două ori, astfel că la pauza echipa antrenată de Pera avea doar un avantaj minim de un gol. Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa brăileană. Ultima egalitate s-a consemnat în minutul 34, a fost 16-16, iar după acest moment HC Dunărea a făcut legea în teren. În minutul 41 Shteriova a marcat pentru 20-17, iar şase minute mai târziu Alina Vâtu a mărit la patru goluri avantajul echipei gazdă. Handbalistele brăilene s-au apărat foarte bine şi în minutul 51, Ilyina a pus un declaj de cinci lungimi, 24-19, între HC Dunărea şi U Cluj şi soarta partidei era jucată. Brăilencele au gestionat foarte bine finalul partidei şi s-au impus cu 26-22 în faţa clujencelor.

În etapa a 9-a HC Dunărea va juca la Rapid Usl Metrou Bucureşti.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vâtu 8 goluri, Marija Shteriova 6, Dzyiana Ilyina 5, Iryna Shutska 3, Diana Axinte 2, Anamaria Berescu 1, Gabriella Szucs 1.