HC Dunărea, învinsă la scor, 35-26, de Minaur Baia Mare

* înaintea ultimului turneu de sală, formaţia brăileană ocupă locul al 8-lea în Liga Florilor

Handbalistele pregătite de Neven Hrupec au obosit în partida cu SCM Craiova şi, în restanţa de luni, cu Minaur Baia Mare, au revenit la starea lor de spirit, pe care au abordat-o de regulă în acest campionat.

Poate suporterii cei mai înfocaţi ai echipei de handbal HC Dunărea se aşteptau la o replică mult mai consistentă din partea favoritelor. La o victorie era puţin probabil să visezi în condiţiile în care, oricum, în campionat şi în EHF, Minaur s-a impus la scor de fiecare dată. La HC Dunărea, Nenezic, Tiron, Zamfirescu şi Czeczi care pleacă la Buzău, Dmitrovic la Măgura Cisnădie şi Dache la Rm. Vâlcea, au intrat în teren doar ca să mai bifeze un meci în tricoul Brăilei. De fapt, ele au fost în excursie la toate turneele din returul Ligii Florilor. Noroc cu punctele obţinute în tur, altfel formaţia brăileană ar fi avut mari emoţii în privinţa menţinerii în primul eşalon handbalistic al ţării.

La restanţa din etapa a 21-a a Ligii Florilor, jucătoarele de la HC Dunărea au avut “benzină” doar pentru primele 10 minute ale primei reprize, o perioadă în care gruparea de la Dunăre a condus de două ori la două goluri, cu 3-1 în minutul 4 şi cu 5-3 în minutul 8. Minaur a marcat apoi de trei ori la rând şi a preluat conducerea, 6-5. Alina Czeczi a egalat la 6-6, însă din minutul 13 şi până în minutul 23 HC Dunărea nu a mai înscris niciun gol, în timp ce formaţia pregătită de Costică Buceschi a marcat de şapte ori. Iar la pauză Minaur avea nouă lungimi avans, 19-10.

Repriza a doua a fost un adevărat galop de sănătate pentru trupa lui Buceschi. Minaur Baia Mare a condus cu 24-15 în minutul 40, şi cu 32-20 în minutul 53. Băimărencele s-au impus cu 35-26 şi sunt virtuale vicecampioane naţionale, în timp ce HC Dunărea va bifa una dintre cele mai slabe clasări în Liga Florilor din istoria clubului. Asta după ce, în EHF, formaţia de la Dunăre a demonstrat că poate să joace de la egal la egal cu toate forţele din Europa angrenate în această competiţie. În Europa, handbalistele de la Brăila au vrut să joace şi au făcut-o la parametri înalţi, în timp ce în campionat s-au odihnit. Să nu se accidenteze, pentru a merge tefere la noile echipe...

Pentru HC Dunărea au înscris Dmitrovic 6 goluri, Zamfirescu 4, Milic 4, Udriştoiu 3, Kanaval 3, Tamires 2, Terciu 1, Safta 1, Czeczi 1, Epureanu 1.