HC Dunărea învinsă de HC Zalău la ultima apariţie pe teren propriu din 2017

• brăilencele au cedat 18-25 în faţa jucătoarelor lui Tadici • la începutul meciului a avut loc un moment emoţionant: impresionate de povestea de viaţă a lui Cristian Filip, handbalistele brăilene au afişat un banner pe care era scris: “Alături de Cristian” • în urma acţiunii intreprinse de HC Dunărea s-au strâns 2.700 lei, dintre care 1.300 lei de la spectatori, 900 lei de la echipă şi 500 lei, în urma vânzării tricoului portarului Elena Voicu, scos la licitaţie

Formaţia brăileană a pierdut în ultimul meci disputat în acest an pe teren propriu, 18-25, în faţa jucătoarelor de la HC Zalău antrenate de Gheorghe Tadici. HC Dunărea a plătit tribut începutului foarte slab de meci, însă, pe ansamblu, gruparea de la Dunăre încă nu are reglate relaţiile de joc, pentru că în formulă completă evoluează doar de câteva etape. La începutul meciului a avut loc un moment emoţionant. Impresionate de povestea de viaţă a lui Cristian Filip handbalistele de la HC Dunărea au afişat un banner pe care era scris: “Alături de Cristian”. Iar în tribună câţiva tineri au umblat cu o urnă pentru a strânge bani pentru tânărul care în acest moment este internat într-o clinică din Germania şi are nevoie urgentă de 16.000 euro pentru a putea urma tratamentul care îi va aduce vindecarea completă.

În total s-au strâns 2.700 lei, din care 1.300 lei de la spectatori, 900 lei de la echipă şi 500 de lei obţinuţi de portarul Elena Voicu. Aceasta şi-a scos la licitaţie un tricou cu autografele tuturor jucătoarelor, pentru a-i oferi o sumă cât mai mare lui Cristian Filip.

Revenind la cronica meciului, se poate spune că, practic, partida de marţi din Polivalentă a fost controlată cap coadă de HC Zalău, însă cu toate că echipa sa a avut un avantaj substanţial pe tabelă, Gheorghe Tadici nu a renunţat nici la Brăila la circul pe care îl face meci de meci. Iar în urma protestelor repetate ale lui Tadici în ultimele 12 minute echipa vizitatoare a jucat fără antrenor pe bancă, fostul selecţioner fiind trimis în tribună de observatorul Radu Chirvase.

În primele patru minute ambele formaţii au ratat ocazii clare de gol. Constantinescu a marcat primul gol al partidei, Ilyna a ţintit bara, iar Dragut şi Tamaş au dus scorul la 3-0 pentru HC Zalău. Florentin Pera a cerut primul timp de odihnă, iar, în minutul, 7 Alina Vâtu a marcat primul gol al formaţiei gazdă, astfel încât scorul era 3-1 pentru echipa vizitatoare. Până în minutul 21 HC Dunărea a mai înscris doar 3 goluri, moment al partidei în care echipa lui Tadici conducea detaşat, cu 11-4. Jocul echipei gazdă a fost în continuare unul fluctuant cu puţine realizări atât în faza de apărare cât şi în cea de atac, astfel că la finalul primei reprize jucătoarele din Zalău conduceau la 9 goluri diferenţă, 16-7. În condiţiile în care portarul de la HC Zalău, Paula Vişan a avut 16 intervenţii salvatoare, iar Elena Voicu doar 8, iar fluctuaţiile în joc au continuat la gazde, echipa vizitatoare a făcut tot ce şi-a propus în faţa gazdelor. HC Dunărea s-a apropiat la patru lungimi, 17-21 de adversara sa în minutul 53, dar nu a putut să spere la mai mult în această partidă pe care HC Zalău a câştigat-o la 7 goluri diferenţă, 25-18.

Vacanţă până pe 27 noiembrie

Campionatul intern se întrerupe pentru a da posibilitate echipei naţionale să participe la Trofeul Carpaţi. O competiţie amicală de verificare în vederea Campionatul Mondial din Germania, programat în perioada 1-17 decembrie, competiţie pentru care a fost convocată la lot şi Gabriella Szucs. Handbalistele brăilene au intrat într-o vacanţă de 10 zile, reunirea lotului fiind programată pentru 27 noiembrie. În afară de Szucs nu beneficiază de această pauza Adriana Medvedova, Dzyiana Ilyina şi Cristina Gheorghe care sunt convocate la naţionalele Slovaciei, Belarusului şi Italiei.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vâtu 8 goluri, Diana Axinte 3, Dzyiana Ilyina 3, Marija Shteriova 3, Anamaria Berescu 1. Au mai jucat Lăcrămioara Stan, Cristina Gheorghe, Cătălina Preda, Gabriella Szucs, Diana Munteanu, Cristina Nan, Iryna Shutska.

Pentru HC Zalău au înscris Andrada Trif 7 goluri, Larisa Tamaş 5, Ana Maria Dragut 5, Roxana Rob 5, Claudia Constantinescu 1, Valentina Bardac 1, Ana  Maria Ciolan 1. Au mai jucat Ioana Kelemen, Raluca Irimia, Dana Abed Kader.