HC Dunărea învinsă cu 21-18 de HCM Roman

* brăilencele s-au trezit la realitate în finalul partidei însă a fost preat târziu * HC Dunărea rămâne pe locul al treilea în clasament

Pe fondul unor rivalităţi existente de câţiva ani, sute de spectatori au ţinut să vină să o susţină pe HCM Roman în derby-ul cu HC Dunărea. Partida dipustată la Roman nu s-a ridicat însă la nivelul acestui statut deoarece brăilencele au dat o replică palidă adversarelor lor în acest joc. "Da, putem să învingem Dunărea", spunea, hotărât, antrenorul romaşcancelor, Florentin Pera, înainte de meci, decis să întrerupă seria de şapte victorii consecutive a brailencelor. Iar disputa din teren a fost întocmai cu afirmaţiile antrenorului gazdelor. HCM Roman nu a arătat ca o echipă obosită, obligată să dispute cinci meciuri în doar două săptămâni şi a pornit foarte bine încă din debutul partidei. Cu o apărare eficientă şi un atac precis, dar, mai ales, cu un meci de excepţie făcut în poartă de Viktoriya Tymoshenkova, care pe parcursul partidei a adunat în contul ei 16 parade, HCM Roman a condus cu 4-2 în minutul 6, cu 6-3 patru minute mai târziu şi a avut cinci goluri avans, 8-3, la capătul primului sfert de oră al primei reprize. HC Dunărea a avut o tresărire de orgoliu şi s-a apropiat la trei goluri în minutul 23 însă la pauză formaţia lui Florentin Pera avea un avans liniştitor de cinci goluri, 13-8. Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. HCM Roman a condus cu 15-9 în minutul 36, iar şase minute mai târziu avea un avans de şapte goluri, 17-10, acesta fiind cel mai mare decalaj dintre cele două combatante în acest joc. Brăilencele au profitat de automulţumirea gazdelor şi au reuşit să se apropie la trei goluri, 17-20, în minutul 54. Două minute mai târziu Ada Moldovan a fost eliminată, iar la faza următoare Iuganu a marcat pentru 21-17 şi a adus liniştea în tabăra gazdelor. Finalul a fost unul spectaculos.
Antrenorul Costică Buceschi a cerut neinspirat time-out cu o fracţiune de secundă înainte ca Alina Horjea să marcheze, astfel că golul nu a fost validat. HCM Roman a rămas în inferioritate numerică deoarece Cynthia Tomescu (min. 58) a fost eliminată, însă Tereza Pîslaru a parat mingea trimisă de Horjea. HC Dunărea, a mai înscris un gol la ultima fază a meciului însă Romanul s-a impus cu 21-18 şi a pus capăt seriei de şapte victorii ale grupării brăilene. Cu toate că a pierdut în ultima etapă, HC Dunărea rămâne pe locul al treilea în clasamentul Ligii Naţionale de handbal feminin.

Pentru HC Dunărea au marcat Brot 5 goluri (2 din lovituri de la 7 metri), Moldovan 3, Apetrei 3, Tiron 3, Horjea 2 (1 din lovitură de la 7 metri), Pârvuţ 1, Axinte 1, iar pentru HCM Roman au înscris Iuganu 7 goluri (2 din lovituri de la 7 metri), Glibko 6 (3 din lovituri de la 7 metri), Stoleru 3, Agrigoroaie 2, Druţu 2, Toškovic 1.