HC Dunărea încheie returul cu un succes, 31-29, în partida cu Gloria Buzău

* Aneta Udriștoiu a fost jucătoarea partidei

HC Dunărea a reușit să câștige și ultimul meci disputat din acest campionat, 31-29, în fața celor de la Gloria Buzău. Însă rezultatul a contat doar pentru echipa brăileană. Cu această victorie, HC Dunărea se menține pe locul al 7-lea în Liga Florilor, însă dacă ar fi pierdut acest joc, echipa brăileană ar fi terminat sezonul pe poziția a 9-a.

Cu obiectivul asigurat, locul al 4-lea în campionat, handbalistele Gloriei Buzău au evoluat cu gândul la vacanță în prima repriză. Iar acest lucru a fost speculat de formația brăileană care, deși a avut în permanență două handbaliste tinere pe extreme, Ichim și Epureanu, a controlat autoritar jocul. HC Dunărea s-a distanțat la 6-2 în minutul 7 și a condus la 5-6 goluri diferență până la pauză. După primele 30 de minute, echipa brăileană a plecat la cabine cu un avantaj clar, 17-11.

Buzoiencele s-au trezit în repriza secundă și cu toate că au încercat să revină în joc, nu au reușit nici măcar să egaleze. Cu Aneta Udriștoiu în formă de zile mari, HC Dunărea s-a impus, fără emoții, cu 31-29.

La formația brăileană au mai evoluat în repriza a doua alte jucătoare aduse de la Divizia A, portarul Caraman și jucătoarele de câmp Coteț și Terciu.

Pentru HC Dunărea au marcat Udriștoiu 8 goluri, Kanaval 7,  Zamfirescu 5, Tamires 3, Safta 2, Epureanu 2, Ichim 2, Dache 1, Coteț 1.