HC Dunărea începe noul sezon cu o înfrângere

• formaţia brăileană a pierdut la 6 goluri, 24-18, pe terenul campioanei en titre,  SCM Rm. Vâlcea • jucătoarea meciului a fost portarul gazdelor, Batinovic, cu 13 parade

Formaţia brăileană a pierdut la şase goluri, 24-18, partida susţinută în deplasare pe terenul campioanei en titre, SCM Rm. Vâlcea, însă pe ansamblu jocul a fost echilibrat. Handbalistele pregătite de Aurelian Roşca au jucat de la egal la egal cu adversarele lor şi doar evoluţia foarte bună a portarilor Batinovic cu 13 parade şi Ciucă, în contul căreia s-au consemnat două mingi parate din aruncări de la 7 m, au făcut ca pe final să se înregistreze această diferenţă de scor.

HC Dunărea nu le-a putut folosi în acest meci pe Tamires şi Milic, însă un lucru pozitiv a fost faptul că pe lista marcatoarelor, la echipa de la Dunăre, şi-au trecut numele două handbaliste tinere, ambele formate la LPS Brăila, Iasmina Ichim şi Mirabela Coteţ.

SCM Rm. Vâlcea s-a desprins la 2-0 în minutul 4, după o “dublă” semnată de Gonzalez. Dache a redus din diferenţă însă în minutul 9 echipa gazdă conducea cu 4-1. A  urmat o replică bună a formaţiei brăilene, iar după golurile marcate de Dache, Safta şi Czeczi scorul a redevenit egal, 4-4 în minutul 12. HC Dunărea putea prelua pentru prima dată conducerea în minutul 14 însă Czeczi a ratat o aruncare de la 7 m, mingea trimisă de extrema brăileană fiind deviată în bară de Ciucă. Jocul a continuat în aceeaşi notă de echilibru până în minutul 21, moment al meciului în care echipa gazdă avea doar un singur gol avans, 7-6. SCM Rm. Vâlcea a dominat finalul de repriză şi după primele 30 de minute conducea cu 13-7.

Primele 20 de minute ale reprizei secunde au fost la fel de echilibrate. Echipa gazdă a condus la două goluri, iar în minutul 41, după reuşita Nicoletei Safta, decalajul dintre vâlcence şi brăilence era de doar un gol, 15-14. În finalul reprizei a doua, echipa gazdă a evoluat la turaţie maximă şi s-a impus la o diferenţă de şase goluri, 24-18.

Pentru HC Dunărea au marcat: Elena Dache 4 goluri, Bianca Tiron 3, Marina Dmitrovic 3, Alina Czeczi 2, Nicoleta Safta 2, Aneta Udriştioiu 2, Mirabela Coteţ 1, Iasmina Ichim 1, iar pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris Ann Grete Norgard 6 goluri, Mireya Gonzalez 4, Alicia Fernandez 4, Iryna Glibko 3, Marta Lopez 3, Asma Elghaoui 2, Raluca Băcăoanu 1, Kristina Liscevic 1.

Etapa următoare, HC Dunărea va juca tot în deplasare, la Corona Braşov, meciul fiind programat a se desfăşura duminică, 8 septembrie, de la ora 15.30.