Handbalistele de la LPS Brăila, victorioase în deplasare

Sâmbăta trecută, în ultima etapă a turului, handbalistele junioare III de la LPS Brăila s-au impus la o diferenţă de trei goluri în deplasarea de la CSS Constanţa. Prima repriză a fost echilibrată, dovadă fiind şi scorul de egalitate, 14-14, înregistrat la pauză. În partea a doua elevele profesorului Cristian Preda au controlat ostilităţile în teren şi pe tabela de marcaj şi s-au impus în final cu 30-27. Cu 10 reuşite, Carmen Bunea a fost principala marcatoare a învingătoarelor, celelalte goluri ale brăilencelor fiind realizate de
Diana Gaşpar 7, Anamaria Cazan 6, Ioana Conţu 3, Raluca Boală 2, Andreea Spînu 1, Iulia Sava 1. Jucătoarea partidei a fost însă portarul Nicoleta Petre, care pe lângă paradele din timpul partidei a parat şi patru aruncări de la 7 metri. Pe 29 noiembrie, în prima etapă a returului, LPS Brăila va evolua în deplasare, la CSS Tulcea.
Handbalistele junioare II de la grupa profesorului Eugen Jelesneac au câştigat cu 24-23 la CSS Oneşti după ce la pauză gazdele au avut un avantaj de două goluri, 15-13. LPS Brăila a condus cu 10-6, însă gazdele au revenit în joc şi s-au distanţat la două lungimi la capătul primului act. În repriza a doua cele două combatante au mers cap la cap, însă în minutul 48, graţie apetitului de gol al Iasminei Ichim şi al Alexandrei Oprea, a fost rândul brăilencelor să aibă două goluri avans, 24-22. Formaţia din Oneşti a mai înscris un gol iar LPS Brăila a câştigat ultima partidă a turului. Returul va începe pe 20 ianuarie 2016. În afară de Ichim şi Oprea, pentru LPS Brăila au mai evoluat portarul Ana Maria Micu şi jucătoarele de câmp Nicoleta Popa, Oana Nica, Mirabela Coteţ şi Alexandra Vrabie.