Handbal feminin - România a ratat calificarea în semifinalele CM

România a început în forţă partida cu Germania, conducând cu 4-1 (min. 6) şi 7-5 (min. 15), dar la fel ca în prima zi a Cupei Mondiale, spre pauză a scăzut ritmul, ratările făcându-şi loc din ce în ce mai des (8-10, min. 21). "Treziţi-vă, terminaţi cu greşelile astea neforţate", a spus antrenorul Radu Voina, obligat să ceară time-out, după câteva minute fără gol. Jocul a continuat cu Germania la conducere(11-8, min. 24), tricolorele reuşind egalarea abia în minutul 29, 12-12. La pauză: 14-12, România primind încă două goluri în ultimul minut.
Jocul României nu a fost mai strălucit nici în repriza secundă. Câteva momente bune ale handbalistelor antrenate de Radu Voina nu au fost suficiente, pentru a întoarce soarta partidei. Germania a condus în permanenţă, cu 2-3 goluri, iar cu 10 minute înainte de final, avea 25-21 şi părea să fi tranşat confruntarea. Scor final 31-29, iar România bifează a doua înfrângere, dar şi ratarea calificării în semifinale.
Marcatoare:
România - Chirilă 8 goluri, Ardean-Elisei 6, Amariei 4, Nechita 4, Farcău 3, Manea 1, Fiera 1, Geiger 1, Brădeanu 1.
Germania - Steinbach 6 goluri, Wohlbold 6, Mietzner 5, Richter 4, Langkeit 4, Klein 2, Jurack 1, Althaus 1, Bulau 1, Schulze 1.