Gură mare de oxigen pentru brăileni, la Arad

• Dacia Unirea a învins cu 5-1 UTA  • Alexandru Pop a realizat o “dublă” • o victorie în meciul cu Pandurii Tg. Jiu le asigură brăilenilor menţinerea în Liga a II-a

Dacia Unirea a reuşit să-şi atingă scopul în deplasarea de la UTA: s-a impus la scor, 5-1, în faţa unei echipe aflate deja cu gândul la vacanţă. Mai are în schimb de trecut un singur hop, cel de acasă cu Pandurii, pentru a-şi realiza obiectivul, menţinerea în Liga a II-a.

Tabela s-a modificat în favoarea brăilenilor în minutul 10 în urma unui autogol semnat de Polgar. Arădenii au reuşit să restabilească repede egalitatea, în minutul 18, când Buia a marcat din lovitură liberă de la 25 m, însă egalitatea a persistat pe tabelă doar câteva secunde deoarece Marius Dima i-a adus din nou în avantaj pe oaspeţi, după o minge respinsă neglijent de portarul Barna.

Scorul primei reprize, 3-1, pentru Dacia Unirea a fost stabilit încă din minutul 41 de Alexandru Pop, după o centrare din corne a lui Cubleşan.

La reluare Buia şi-a încercat în două rânduri şansa de la distanţă, însă mingea a ocolit de fiecare dată poarta lui Botaş.

În minutul 54, Frunză i-a pasat lui Pop, iar atacantul brăilenilor a şutat de la 15 m, la colţul din dreapta al porţii apărate de Barna şi scorul a devenit 4-1 pentru gruparea de la Dunăre. Patru minute mai târziu, pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Cubleşan, iar Dacia Unirea conducea cu 5-1.

UTA putea reduce din diferenţă în minutul 65 dar Botaş a deviat din vinclu mingea şutată de Hlistei şi în minutul 81 numai că mingea trimisă de Stahl a lovit bara, a revenit în teren şi Niţă a înlăturat pericolul.

Formaţia gazdă a beneficiat şi de un penalty în minutul 89, Buia a trimis mingea bară iar Dacia Unirea s-a impus cu 5-1 şI îşi păstrează intacte şansele de a rămâne în Liga a II-a.

În ultima etapă Dacia Unirea va juca pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu şi trebuie să câştige ca să nu mai stea la mâna rezultatelor pentru menţinerea în Liga a II-a.

Dacia Unirea: Botaş – Niţă, Gîţ (min. 62: Ciucureanu), Ţăranu, Nicola – Ghiocel, Olenic – M. Dima (min. 66: Vitan), Frunză (min. 72: Manea), Cubleşan – Al. Pop.