Gol şi trei pase de gol pentru Bănel Nicoliţă

• iar CS Făurei a câştigat cu 5-3 amicalul de la Galaţi cu Universitatea Dunărea de Jos • Bănel şi fraţii lui, Stelian şi Aurel, au fost integralişti

Sâmbăta trecută, de la ora 12.00, CS Făurei a disputat cel de-al doilea amical de la reunirea lotului, iar de data aceasta formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă s-a impus cu 5-3 în disuta cu Universitatea Dunărea de Jos, după o partidă animată, cu multe situaţii de poartă, cu toate că terenul cu gazon sintetic din Galaţi nu s-a prezentat în cel mai bune condiţii de joc. Au fost destule zone cu gheaţă dar acest lucru nu a afectat evouţia jucătorilor.

CS Făurei a început meciul în formula Aurel Nicoliţă - Mocanu, Drezaliu, Apostol, Şerban – Percă, Moise, Băicoianu – Bănel Nicoliţă, Stelian Nicoliţă, Roată şi după 20 de minute a deschis scorul prin Moise. După cinci minute, Universitatea a egalat prin Ţuiu, iar în minutul 34 gălăţenii au trecut în avantaj după golul înscris de Grigoraş.

CS Făurei a controlat jocul şi până la pauză a reuşit să egaleze prin Bănel Nicoliţă. Fostul internaţional stelist a prins un voleu de la 18 m direct în vinclul porţii echipai gazdă astfel că la pauză scorul a fost egal, 2-2.

La câteva minute de la reluare, cu toate că a schimbat în întregime primul unsprezece, liderul Ligii a IV-a din judeţul Galaţi a trecut în avantaj, 3-2, după reuşita semnată de Iancu. Cu mulţi jucători tineri, unii dintre ei în probe, Universitatea nu a mai putut evolua la acelaşi nivel din prima repriză, iar CS Făurei a reuşit să egaleze, 3-3, prin Stelian Nicoliţă după o pasă a lui Bănel şi tot Stelian Nicoliţă a adus în avantaj echipa din Făurei, în minutul 78, după o centrare a lui Bănel.

Cu câteva minute înainte de finalul amicalului, CS Făurei a beneficiat de un corner, Bănel Nicoliţă a centrat în faţa porţii, iar Drezaliu a înscris şi echipa din Făurei s-a impus cu 5-3.

În repriza a doua, la CS Făurei au mai evoluat Iliescu, Enache şi Dragomir.