Gloria a invins in Regie si se mentine pe primul loc

Gloria Buzau pe val

Cel mai spectaculos meci al etapei a 22-a s-a derulat in Regie intre Sportul si Gloria, un adevarat derby care a avut de toate, goluri multe, ratari si rasturnari de scor.
Gazdele au irosit prima ocazie prin Tibi Balan, si tot ele, dupa numai trei minute, au beneficiat de o lovitura, iar Patriche a reluat cu capul in poarta mingea centrata de Varga. Vazind ca elevii sai nu gasesc drumul spre poarta adversa antrenorul Viorel Ion a decis sa intre in teren insa pina la pauza Gloria nu a reusit sa inscrie golul egalizator.
Pauza a fost insa un sfetnic bun pentru buzoieni, astfel ca la 14 minute de la reluare Bunica a egalat, iar in minutul 75 Viorel Ion a facut o cursa de 40 de metri la capatul careia a reusit sa-l invinga pe S. Popescu si sa aduca Gloria in avantaj.
Multescu a facut la rindul lui o mutare inspirata, iar noul intrat Andrei Stanga a egalat cu un sut plasat de la 16 metri si a reaprins sperantele in tabara gazdelor. In ultimile sase minute s-a jucat pe contre, fiecare echipa incercind sa dea lovitura decisiva. Sansa i-a suris in cel de al treilea minut de prelungire formatiei vizitatoare autorul golului de trei puncte al buzoienilor fiind Claudiu Ionescu. In urma acestui succes Gloria continua sa-si pastreze fotoliul de lidera, in timp ce Sportul trebuie sa se multumeasca doar cu un loc la mijlocul clasamentului.

FC Sacele a dat lovitura la Suceava

Cu toate ca la mijlocul saptaminii trecute Marian Pana renuntase la postul de antrenor principal, tocmai pentru a produce un soc pozitiv la nivelul echipei, CS Otopeni a inregistrat simbata primul esec pe teren propriu, rezultat care arunca echipa lui Costel Orac in afara podiumului. Daca la finalul turului Otopeniul spera la promovare acum sansele formatiei in care activeaza jucatori de certa valoare precum Cojocnean sau Florin Sandu de a activa in Liga I s-au diminuat simtitor.
Alte trei formatii care au avut un traseu oscilant in aceasta primavara, Prefab. 05 Modelu, FC Brasov si FC Sacele au reusit sa cistige in deplasare.
Echipa din Modelu la care director tehnic este Titi Dumitriu a reusit sa se impuna cu 2-0 la Botosani, in timp ce brasovenii lui Dinu "Vama" au invins la limita la Giurgiu. Daca primul rezultat este cit de cit plauzibil tinind cont de forma slaba din acest sezon al elevilor lui Mihai Ciobanu, cel de al doilea intra in sfera rezultatelor strategice.
FC Sacele a otinut poate cel mai pretios succes din acest sezon. Formatia pregatita de catre Daniel Isaila a cistigat pe terenul uneia dintre contracandidatele la evitarea retrogradarii, Cetatea Suceava, si astfel a luat o optiune destul de serioasa la realizarea obiectivului sau.
CF Braila este singura formatie care a remizat in aceasta runda. Egalul, desi s-a consemnat in deplasare, nu ajuta prea mult echipa lui Puiu Antohi care continua sa se mentina pe locul al 17-lea in clasament.

Fostul atacant al Daciei, Cristi Ungureanu, a realizat o dubla pentru Forex

FCM Bacau a trecut pe teren propriu intr-o maniera cit se poate de clara de tulceni, dupa ce, cu doua etape inainte invinsesera la acceasi diferenta si pe FC Snagov. Elevii lui Cristi Popovici au atacat inca din start poarta ex-braileanului Olteanu si au deschis scorul prin Tanasa care a transformat cu singe rece un penalty acordat de centralul Sorin Utica dupa un fault in careul tulcenilor asupra lui Beceru.
La reluare, oaspetii au ratat un penalty dupa care gazdele si-au reluat actiunile ofensive si au incheiat fara emotii partida, Bobi Verdes (min. 71), tot din lovitura de la 11 metri si Boghian (min. 85) fiind ceilalti doi autori ai reusitelor FCM-ului.
Tot la scor de forfait s-a impus si Forex in partida disputata la poalele Timpei in compania ocupantei locului al 16-lea, FC Snagov.
Brasovenii au deschis scorul prin Manea in minutul 24, iar dupa pauza, fostul virf al Daciei Unirea, Cristi Ungureau, si-a trecut in cont o dubla in decurs de numai noua minute. In urma acestui succes Forex ocupa locul al doilea in clasament fiind la doar un punct distanta de lidera.