Gloria Buzau a preluat sefia clasamentului

Daca in prima parte a campionatului in lupta pentru promovare CS Otopeni si Forex pareau la un moment dat scapate in cistigatoare sezonul de primavara arata o cu totul alta fata a problemei. Se contureaza cel mai disputat sezon in seria I, unul in care, nu mai putin de sase formatii, despartite intre ele de doar trei puncte, au acum sanse reale de a promova.
Saltul cel mai spectaculos l-a inregistrat Gloria Buzau, care cu 10 puncte acumulate din 12 posibile a preluat, in premiera fotoliul de lidera. Formatia lui Viorel Ion a reusit in extremis sa se impuna in Cring, in fata FCM-ului din Cimpina dupa ce a fost condusa cu 2-0 inca din minutul 30. Salih a realizat o dubla in partea secunda, iar Claudiu Ionescu a marcat pentru 3-2 in chiar ultimul minut de joc al partidei declansind astfel o atmosfera de sarbatoare pe stadionul buzoian.
In aceeasi perioada, la Moreni s-a derulat o partida cu un scenariu aproape identic. Derby-ul dintre Petrolul si Forex a inceput nefast pentru gazde desi Popelishko si Luput au fost pe rind foarte aproape de deschiderea scorului.
Pe un teren imbibat cu apa brasovenii au fost cei care au modificat primii tabela, Manea reusind un gol de generic cu trei minute inainte de finalul primei reprize. Ploiestenii au dominat copios, dar steril in repriza a doua si cind totul parea pierdut au reusit sa intoarca rezultatul. Marinescu a egalat din penalty in minutul 80, iar patru minute mai tirziu Bozga a inscris golul victoriei care i-a salvat scaunul antrenorului Marin Barbu si a urcat Petrolul pe locul al doilea in clasament.
Din postura de campioana de toamna, CS Otopeni a acumulat doar patru puncte, desi in doua dintre partidele disputate in retur a avut ca adversare echipe din subsolul clasamentului. Simbata trecuta echipa lui Marian Pana a cedat la limita pe terenul lanternei si a parasit pentru moment podiumul.

Sportul putea da lovitura la Brasov

Puncte pretioase in aceasta primavara au pierdut Sportul Studentesc si Delta Tulcea. Curios sau nu "studentii" lui Gigi Multescu au inregistrat rezultate slabe in disputele cu echipele care nu emiteau nici un fel de pretentii in acest sezon precum Chimia Brazi sau CF Braila, dar au scos rezultate bune pe terenul echipelor puternice, exemplu fiind meciul de sub Timpa. In prima repriza de la Brasov nu s-a inregistrat nici o actiune de poarta, singurul fapt notabil fiind eliminarea jucatorului gazdelor, Dumitru. Repriza a doua nu a debutat sub cele mai bune auspicii pentru brasoveni deoarece la doar trei minute de la reluare Ratiu a adus Sportul in avantaj. Sburlea a restabilit egalitatea in minutul 57 dupa care gazdele au mai pierdut un jucator, Aristan fiind eliminat pentru un fault in careu in calitate de ultim aparator si studentii ar fi putut sa dea lovitura insa Tibi Balan a ratat penalty-ul acordat oaspetilor, iar partida s-a incheiat la egalitate.
Tot cu un punct s-a ales si Dunarea Galati din deplasarea de la Sacele. In urma acestui semiesec, FC Sacele, care a acumulat tot 21 de puncte, cit si Cetatea Suceava ramine in zona retrogradarii datorita golaverajului mai slab.
Rezultate mai putin scontate s-au inregistrat la Braila si Snagov. CF-ul lui Puiu Antohi nu s-a mai prezentat ca in primele meciuri si a cedat cu 0-2 in fata Dunarii din Giurgiu, iar FC Snagov a invins echipa lui Mihai Ciobanu, FC Botosani gratie unui gol marcat de un fost jucator al Daciei Unirea, Cringureanu.