Gloria Buzău s-a impus cu 1-0 în amicalul cu CF Brăila

Ieri, CF Brăila a pierdut cu 1-0 testul de verificare cu Gloria Buzău, unicul gol al partidei fiind înscris de Bârsănel în minutul 15. Dealtfel în formula Comănescu (min. 30: Leu) - Dima, Ivan, Stănciulescu, Ghiocel - Spătaru, Petean, Nicolescu, M. Gheorghe - Berbece, Nicoliţă, CF Brăila a fost dominată de adversara sa, iar, potrivit ocaziilor, buzoienii puteau pleca la cabine cu un avantaj mai mare dacă portarii brăilenilor, Comănescu şi Leu nu ar fi avut câteva intervenţii salutare pentru formaţia lor. Puşcaşu i-a încercat vigilenţa lui Comănescu încă din minutul 2 însă portarul brăilean a fost la post. La capătul primului sfert de oră buzoienii au deschis scorul, Marcu a centrat perfect pentru Bârsănel, care a profitat de lipsa de reacţie a fundaşilor centrali brăileni şi a trimis mingea, cu capul, în plasă. În minutul 23, la o acţiune colectivă a oaspeţilor, Stănciulescu a scos de pe linia porţii mingea şutată de Damaschin. Câteva minute mai târziu Popescu şi Marcu, în aceeaşi fază nu au reuşit să-l învingă pe Leu. Singura ocazie clară de gol a gazdelor din prima repriză s-a derulat în minutul 45, Spătaru a centrat în careul buzoienilor dar Berbece a trimis mingea, cu capul, peste transversala porţii lui Gherasim.

Nicoliţă şi Mucuţă au ratat marile ocazii ale părţii secunde

Într-o formulă modificată, Leu (min. 60: Mitrea) - Spiridon, Olenic, Necoară, Stănciulescu - Petean (min. 75: Dima), Ndigwe, Frunză, Spătaru (min. 75: G. Gabriel) - Nicoliţă (min. 75: Mucuţă), Agbleta CF Brăila a fost echipa care a dictat ritmul jocului în partea a doua a amicalului. Impulsionaţi de Sorin Frunză brăilenii s-au masat în jumătatea adversă de teren, şi-au creat destule ocazii, dar nu au reuşit să fructifice niciuna dintre ele. Frunză (min. 51) şi-a reglat tirul cu un şut de la 25 de metri. În replică, pe contraatac Gloria putea înscrie, însă mingea şutată de Marcu a lovit bara porţii lui Leu. În minutul 59 putea surveni egalarea, Petean a şutat la poartă, Gherasim a respins mingea până la Nicoliţă care a şutat în transversală, mingea a revenit în careul de 6 metri, dar nici de data aceasta Nicoliţă nu a reuşit să o trimită în plasă. Nicoliţă nu a găsit calea spre gol nici în minutul 67, după o centrare perfectă a lui Spătaru iar câteva minute mai târziu mingea şutată de Frunză din lovitură liberă a fost deviată în corner de unul dintre buzoieni, însă asistentul Raul Perianu a dictat doar aut de poartă. Necoară (min. 74) şi-a trecut şi el numele pe lista ratărilor. Cu şapte minute înainte de finalul amicalului Dima a fost la un pas de un eurogol, însă mingea şutată de el, din voleu, a trecut razant cu vinclul porţii buzoiene. CF Brăila ar fi putut totuşi egala în ultimul minut de joc, însă la centrarea lui Spiridon, atacantul de 16 ani, Mucuţă, a şutat pe lângă poartă. Cu toate că nu au marcat în repriza a doua brăilenii au fost aplaudaţi în câteva rânduri de cei aproximativ 100 de spectatori prezenţi la tribuna întâi a stadionului Municipal.