Germania nu a invins niciodata Italia intr-o competitie oficiala

Germania, care va intilni Italia, marti, in semifinale Cupei Mondiale, nu a invins niciodata Squadra Azzurra intr-o competitie oficiala, informeaza AFP.
Germania (sau Republica Federala Germania) a intilnit Italia in sase rinduri, la Cupa Mondiala (1962, 1970, 1978 si 1982) sau la Campionatul European (1988, 1996).
Cea mai celebra intilnire este cea din 17 iunie 1970 de pe stadionul Azteca din Ciudad de Mexico. In acea zi, in semifinalele CM, cele doua echipe nu au reusit sa se departajeze dupa 90 de minute de joc, un gol tirziu al germanului Schnellinger (minutul 90) raspunzind deschiderii de scor a italienilor, din minutul 8, prin Boninsegna. In prelungiri, cele doua formatii au luat rind pe rind conducerea: mai intii Germania prin Muller '94, apoi Italia prin Burgnich '98 si Riva '104. Muller a egalat din nou, in minutul 110. Insa, Riva a adus victoria Italiei in minutul 111.
Un alt meci care a ramas in istorie este cel din finala CM din 1982, din Spania. In partida disputata la Madrid pe 11 iulie 1982, coechipierii lui Dino Zoff si Paolo Rossi nu au lasat nicio sansa germanilor, scor 3-1.
Celelalte doua intilniri s-au incheiat la egalitate: in primul tur la CM din 1962, din Chile, (1-1) si in al doilea tur la CM din 1978 din Argentina (0-0).
La faza finala a unui Campionat European, cele doua echipe nu au putut niciodata sa se departajeze (de fiecare data in primul tur): 1-1 la Euro '88 in Germania si 0-0 la Euro '96 in Anglia.
De asemenea, in toate meciurile dintre Germania si Italia, italienii au avantajul, cu 13 victorii, opt remize si sapte infringeri (42 de goluri marcate, 33 primite).
Ultimul meci dintre cele doua echipe dateaza de la 1 martie: la Florenta, Italia a umilit Germania, scor 4-1, cu golurile lui Gilardino '4, Toni '7, De Rossi '39 si Del Piero '57, respectiv Huth '82.
Ultima victorie a nemtilor dateaza din urma cu 11 ani, din 21 iunie 1995, la Zurich. Germania a marcat doua goluri prin Helmer '4 si Maldini '38 (autogol). Cu exceptia italianului Del Piero, niciun jucator de la acel meci nu este prezent la Cupa Mondiala.
Meciul Germania - Italia, din semifinalele Cupei Mondiale 2006, va avea loc, marti, de la ora 22.00, la Dortmund si va fi arbitrat de mexicanul Benito Archundia, ajutat la cele doua linii de compatriotii sai Jose Ramirez si Hector Vergara.