Gazdele au inceput returul cu un semiesec

Este stiut faptul ca in prima etapa echipele se gandesc doar la rezultat mai putin la spectacol pentru a incepe sezonul cu un rezultat mobilizator, insa cel putin din partea gazdelor se astepta la mai mult. Dupa o iarna in care au avut toate conditiile de pregatire si dupa cateva rezultate foarte bune in partidele amicale spectatorii braileni se asteptau ca favoritii sa-si sufoace adversarii si sa se impuna la scor. Numai ca vineri Chipciu si colegii lui au avut foarte putine momente in care au creat pericol la poarta adversa.

Callatis ar fi putut deschide scorul in minutul 12 daca Neacsu nu s-ar fi complicat in coltul careului mare si i-ar fi pasat lui Enis Cogali care era singur cu poarta goala, pentru ca Mitrea a iesit inoportun, iar un minut mai tarziu tot Enis Cogali a sutat de la 22 m si Mitrea a respins cu dificultate mingea peste bara transversala.

CF Braila s-a trezit abia prin minutul 28, dar Pascu si Lupu au lasat impresia ca abia isi regleaza tirul.

Fundasul Olenic a fost singurul pericol pentru poarta adversa

Dupa schimbarile facute de Mihai Ciobanu in minutul 55 gazdele pareau ca si-au gasit ritmul de joc, pentru ca la prima faza brailenii au fost la un pas de a deschide scorul. Bosoi a centrat in careul oaspetilor, Lupu a recentrat in fata portii si a urmat o foarfeca spectaculoasa pe spate a lui Mandroasa care a avut darul de a dezmorti tribunele, numai ca mingea a ocolit poarta.

Si oaspetiii ar fi putut deschide scorul cinci minute mai tarziu prin Erdnici Cogali dupa un corner executat de fratele lui, Enis dupa care CF Braila a mai periclitat de doua ori poarta lui Rauta, de fiecare data, Olenic s-a aflat la finalizare numai ca portarul Callatisului a fost la post.

Cand mai erau cateva minute de joc dobrogenii ar fi putut incheia conturile dar Erdnici Cogali nu a reusit sa-l pacaleasca pe Mitrea, astfel ca partida s-a incheiat la egalitate, de fapt un 0-0 pe toate fronturile.

CF Braila: Mitrea - Dragus (min. 85: Cristea), Olenic, V. Nicolae, Costache (min. 55: Mandroasa) - Bosoi, Pascu, Stancoilescu, Iosofache (min. 55: Ilie) - Lupu (min. 75: M. Coman), Chipciu.