Sportul Chiscani s-a impus cu 4-1 în faţa celor de la Victoria Traian în finala Cupei României - etapa judeţeană şi şi-a trecut în cont cel de-al doilea obiectiv pe care şi l-a propus în acest sezon. Meciul de pe stadionul "Ştefan Vrăbioru" din Ianca nu a avut istoric, iar elevii lui Georgel Pascu nu au fructificat nici măcar un sfert dintre marile ocazii pe care şi le-au creat. Victoria Traian a reuşit să ţină jocul departe de poarta apărată de Constandache doar până în minutul 14, moment al finalei în care Claudiu Boariu a irosit o imensă ocazie de gol după o centrare perfectă a lui Huţu. După doar două minute Claudiu Boariu a primit mingea la marginea careului advers, l-a driblat pe Constandache şi a deschis scorul. Sportul Chiscani a forţat majorarea scorului şi a reuşit-o în minutul 19 când Huţu a îndeplinit o simplă formalitate după o pasă excelentă a lui Vali Durbacă. Liviu Boariu şi Gigel Costache au ratat apoi două ocazii rarisime. Nu a fost însă 4-0 ci 2-1, deoarece în minutul 35 Văsii a şutat de la 25 de metri, mingea a lovit bara apoi l-a lovit în spate pe Ghighimoc şi a poposit în plasă. O acţiune rapidă a elevilor lui Georgel Pascu, în care mingea a circulat pe traseul Huţu, Claudiu Boariu a fost irosită de Vali Durbacă. Tot Vali Durbacă a mai ratat o mare şansă de gol în minutul 39 după o acţiune personală a lui Andrei. Presiunea pusă de formaţia din Chiscani asupra careului advers s-a mai soldat cu un gol al lui Claudiu Boariu şi campioana Ligii a IV-a, Sportul putea sărbători deja de la pauză eventul. La zece minute de la reluare a fost rândul lui Liviu Boariu să-şi treacă numele pe lista marcatorilor şi era 4-1 pentru Sportul Chiscani. Pe fondul dominării autoritare a echipei din Chiscani, Victoria Traian a lansat un contraatac în minutul 70 şi a obţinut un penalty, însă Comănescu a parat mingea şutată de Constandache de la punctul cu var. În minutul 79 pentru un atac violent asupra lui Marius Ion, Tureac a primit al doilea cartonaş galben şi a plecat la cabine. Până la finalul partidei Vali Durbacă a mai ratat două ocazii de gol, la cea din minutul 84 Constandache fiind salvat de bară.
La finalul meciului, AJF i-a premiat pe câştigători cu un rând de echipament, o cupă, o diplomă şi medalii, festivitatea de premiere fiind oficiată de Mihai Ianoş, secretarul Asociaţiei. Vali Durbacă a fost desemnat golgeterul Ligii a IV-a, iar Dragoş Mocanu, cel mai bun arbitru brăilean. Pentru Sportul Chiscani urmează meciurile de baraj cu Şoimii Topolog pentru accederea în Liga a III-a. Primul joc va avea loc sâmbătă, de la ora 18.00, la Chiscani.

Sportul Chiscani: Ghighimoc (min. 46: Comănescu) - C. Boariu, Dobrin, Smeu, Zărnescu (min. 58: Bălan) - L. Boariu, Costache (min. 72: M. Ion), Pascu (min. 64: Vârlan), Huţu - Andrei, V. Durbacă.
Victoria Traian: Constandache - Martinescu (min. 31: Giugiuc), Postolea (min. 66: Caţaros), Tureac, Olmazu - Leu, Barbu, Văsii, Leoca - Muşat, Pârliţeanu.