Formaţia brăileană a pierdut, sâmbătă dimineaţă, amicalul de la Dunărea Călăraşi, însă , ţinând cont de raportul ocaziilor şi de evoluţiile jucătorilor în cele două reprize, echitabil ar fi fost un rezultat de egalitate. Prima repriză a aparţinut echipei gazdă, cea de a doua a fost controlată de Dacia Unirea, cu menţiunea în partea a doua a amicalului în formaţia brăileană opt jucători au fost sub 21 de ani. Prima situaţie de poartă a aparţinut echipei Dunărea Călăraşi, însă Ivan l-a oprit, in extremis, prin fault, la marginea propriului careu pe Licu, iar lovitura liberă acordată gazdelor a rămas fără rezultat.
Replica brăilenilor a venit în minutul 14, însă mingea şutată de Mihai Ion a trecut pe lângă poarta apărată de Popa. Dacia Unirea a fost foarte aproape de a deschide scorul două minute mai târziu când Enciu a centrat în faţa porţii, Belciulescu a reluat mingea cu capul pe spaţiul porţii, însă Popa a avut un reflex salvator şi a deviat-o în corner. Danciu (min. 19) şi Căinari la faza imediat următoare şi-au trecut numele pe lista ratărilor. În mimutul 25, după o centrare a lui Stancu, Bogdan Danciu a deschis scorul, cu un şut în cros, la colţul lung al porţii apărate de Gârlea. Şase minute mai târziu putea fi chiar 2-0 pentru echipa antrenată de Adrian Mihalcea, numai că, rămas singur cu Gârlea, Ştefan a încercat să -l lobeze pe portarul brăilean dar acesta s-a plasat foarte bine şi a înlăturat pericolul. Pe contraatac formaţia brăileană a obţinut o lovitură liberă la marginea careului advers, iar Laurenţiu Petean (min. 32) a trimis mingea la rădăcina barei şi a restabilit egalitatea. Putea fi 2-1 pentru oaspeţi, însă Puşcaşu şi Petean nu au găsit spaţiul porţii. Dar şi gazdele ar fi putut intra în avantaj la cabine după primele 45 de minute dacă Danciu ar fi reuşit să -l învingă pe Gârlea.

Dacia Unirea, cu opt jucători U21 în repriza a doua

Dima a fost la un pas de gol în minutul 47, iar cum ocaziile se răzbună , pe contraatac, la faza imediat următoare, noul intrat Kanda a şutat violent sub transversala porţii apărate de Gârlea şi gazdele au trecut din nou în avantaj. Kanda a mai avut o şansă de gol în minutul 53 însă Niţă l-a deposedat in extremis. Din acest minut iniţiativa a fost de partea echipei antrenate de Alin Pânzaru. iar Marin Iordache a irosit două şanse de a înscrie. Egalarea s-a produs în minutul 60,când Dima a centrat din corner, iar Dragoş Mucuţă , de la şase metri, a şutat sub transversală . Formaţia brăileană a controlat ostilităţile din teren iar, după un un-doi între Dima şi Paul Ioan, primul a şutat înşelător însă portarul gazdelor a reţinut mingea în doi timpi. Mucuţă (min. 78) şi Alexandru Muscă (min. 79) au creat panică în careul gazdelor iar Mucuţă a mai irosit o uriaşă şansă de gol în minutul 82 când a rămas singur cu Lungu, dar a şutat slab iar portarul gazdelor a avut timpul necesar să plonjeze şi să scoată mingea de la rădăcina barei. Pe finalul partidei Gârlea a avut o intervenţie foarte bună în faţa lui Kanda. În penultimul minut de joc al amicalului, la o fază care nu anunţa nimic deosebit, după o centrare în faţa porţii a lui D. Gheorghe, Ştefan a marcat golul victoriei pentru Dunărea Călăraşi. Iar Dacia Unirea a pierdut primul amical din această vară .

Declaraţii după meci:
Alin Pânzaru:"Au alternat momentele bune de joc cu cele mai puțin bune, efortul depus de jucători a fost însă cel aşteptat de mine. Din punctul meu de vedere, rezultatul nu este relevant şi din nou spun că tratăm greşit momentele în cele două careuri. Putea fi 3-2 pentru noi, dar am ratat şi am primit gol dintr-o acţiune care nu anunţa nimic. Despre jucătorii veniţi în probe nu pot spune decât că rămân în continuare să se pregătească cu noi. Cât priveşte achiziţiile importante suntem cu mâinile legate, deocamdată autorităţile locale nu ne-au chemat la discuţii, aşa că pentru moment nu putem să ne facem iluzii".
Adrian Mihalcea: "A fost un antrenament bun în care am rulat întreg lotul disponibil de jucă tori. Un transfer important a fost realizat, cel al lui Silviu Ilie, dar mai avem nevoie de întăriri. Cel puţin patru jucători valoroşi vor veni la Dună rea Călăraşi în cel mai scurt timp".

Dacia Unirea prima repriză : Gârlea - Chivu, Ivan, Ghiocel, Necoară - M. Ion, D. Oprea, Puşcaşu, Petean - Belciuleascu, Enciu.
Dacia Unirea repriza a doua: Gârlea - Niţă , Moroianu, Olenic, Stănciulescu - M. Iordache, P. Ion, D. Oprea, Dima - Mucuţă, Muscă .
Dunărea Călăraşi: Popa - Tene, Căinaru, S. Ilie, Stancu - Danciu, Popescu, Dobre, Petre - Licu, Ştefan. La gazde au mai evoluat portarul Cezar Lungu şi jucătorii de câmp Kanda, Matei, Panait, Milea, D. Gheorghe, Dincă, Nicolae, Păun.