Gabriel Voicu, singurul brăilean care a câştigat un turneu din circuitul Grand Prix Junior

Elevul instructorului Ionel Balcan, Gabriel Voicu, a bifat două succese în rundele a şasea şi a şaptea, în care adversari i-au fost sibianul Mihai Mureşan şi respectiv Andreea Cosma din Craiova, vicecampioana naţională la fete 12 ani.
Voicu a remizat pentru a treia oară în cadrul acestui turneu cu Andrei Bunta din Râmnicu Vâlcea, iar în ultima rundă, a noua, a trecut şi de Dorin Câmpean şi cu 7 1/2 a câştigat ediţia 2009 a turneului de la Cap Aurora, performanţă care i-a adus cupă, o diplomă şi un premiu de 500 de lei.

Pe locul al doilea s-a clasat reprezentantul clubului CS Otopeni, Robert Stancu - 7 puncte, iar pe al treilea craioveanul Dan Leonte - 6 puncte.

Câştigătorii au fost premiaţi de organizatoarea competiţiei, maestra internaţională Mariana Ioniţă, vicepreşedintele federaţiei de specialitate.

"A fost un turneu foarte greu, dar am reuşit să-l câştig şi mă bucur enorm. În urmă cu doi ani, când eram jucător neclasificat, am obţinut locul al şaselea şi mă uitam cu invidie la câştigătorii turneului, după doi ani dorinţa mi s-a împlinit, plecat din postura de favorit, numărul şase am reuşit să-mi îndeplinesc visul, adică să câştig acest concurs", a declarat ieri Gabriel Voicu, la sediul redacţiei cotidianului Obiectiv Vocea Brăilei.

An excelent pentru şahistul brăilean

Gabriel Voicu a păşit cu dreptul în 2009, locul întâi la un turneu la Galaţi, unde a cumulat 7 puncte din tot atâtea posibile, după care a ocupat locul al patrulea la turneul de Grand Prix, "Căluţul de fildeş" de la Brăila, turneu pe care de asemenea l-a încheiat neînvins, cu 7 1/2 puncte.

Anul acesta, din 23 de partide oficiale, reprezentantul clubului Orizont 64 a câştigat 16, iar în celelalte a obţinut remize, performanţe care îi conferă şansa de a trece de la 650 coeficient CIV la peste 800 şi implicit de a intra pe lista ELO.
"Voicu a demonstrat, printr-o pregătire asiduă şi multă voinţă, că poate depăşi copii şi juniori de la cluburi cu tradiţie în şah, şahişti care au zeci de turnee jucate. Sper să confirme şi la celelalte concursuri la care va participa în acest an şi de ce nu, să se califice în finala Grand Prix Junior", a menţionat Ionel Balcan, vicepreşedintele Clubului Orizont 64.