Formatia braileana a realizat cel mai bun joc de pe teren propriu si s-a apropiat la un punct de podium

HC Dunarea a obtinut, joi, cel de al patrulea succes consecutiv din acest retur, unul extrem de important tinind cont de faptul ca adversara formatiei brailene a fost ocupanta locului al treilea din campionat, "U" Jolidon.
Tensiunea din startul partidei si-a pus amprenta asupra tuturor jucatoarelor din teren astfel ca, in primele trei minute Moise a trimis mingea in bara, Goldic s-a grabit si a ratat sansa de a lansa un contraatac, iar de partea cealalta Amariei si Paraschiv nu au gasit calea spre gol din pozitii foarte bune de pe semicerc.
Elevele profesoarei Alexandrina Soare au risipit insa foarte repede emotiile suporterilor. Moise a obtinut o aruncare de la 7 metri, iar Patru nu i-a lasat nici o sansa Cristinei Dogaru.
Gazdele au recuperat apoi trei mingi in aparare si pe contraatac Moise de doua ori si Radovici au dus scorul la 4-0.
Dominate autoritar clujencele au reusit sa sparga gheata prin Birsan abia in minutul sapte, insa echipa care s-a aflat in continuare la timona a fost tot cea braileana si dupa numai trei minute, tabela indica un neverosimil 9-2 in favoarea gazdelor.
Golgetera oaspetelor, Mihaela Senocico, a aratat de ce a fost rechemata la lotul national marcind doua goluri consecutiv insa nu a reusit in minutul 17 sa o invinga pe Goldic dupa o cascada de driblinguri.
Gheorghe Covaciu a schimbat in dese rinduri componenta echipei sale in aceasta parte a partidei insa clujencele nu s-au apropiat de gazde la o diferenta mai mica de trei goluri ele lasind impresia ca sint sufocate de ritmul alert impus de gazde. HC Dunarea a plecat la cabine cu un avantaj de trei goluri la finalul unei reprize in care
Moise si Patru si-au mai trecut in cont cite o bara, iar Tomuleanu a trimis peste transversala dintr-o pozitie foarte buna.

Interventia Alexandrinei Soare a avut efectul scontat

Formatia braileana a marcat prima dupa reluarea jocului si ar fi putut sa-si mareasca substantial avantajul, dar portarul clujean a avut doua interventii foarte bune. Cristina Cucuian a aparat mingea aruncata de la 7 m de Patru, iar in faza urmatoare a inchis bine unghiul la aruncarea de pe extrema a Elenei Moise. Lista ratarilor brailene a fost continuata de Luca si cum de obicei ocaziile se razbuna "U" Jolidon, cu o Senocico in zi de gratie, a reusit sa egaleze la 17 in minutul 40. La atacul urmator clujencele au preluat pentru prima data conducerea si au inceput sa spere intr-un rezultat pozitiv.
Antrenoarea Alexandrina Soare a sesizat momentul critic prin care trecea echipa sa, a cerut un time-out si interventia sa a avut efectul scontat. Patru a marcat pentru 18-18, iar Moise, cu o dubla a distantat din nou HC Dunarea la doua lungimi de adversara sa.
Partida, care, de altfel pe tot parcursul ei s-a ridicat la un nivel superior celor din campionat, a continuat in acelasi ritm alert.
Ambele combatante au marcat goluri foarte spectaculoase, dar au si ratat din situatii favorabile.
Clujencele s-au aruncat in disperare cu tot efectivul spre poarta braileana insa HC Dunarea a demonstrat ca are una dintre cele mai bune aparari din campionat si nu numai ca a rezistat presiunii, dar a si marcat prin Luca un gol extrem de important, cel care practic a retezat sperantele oaspetelor.
HC Dunarea a obtinut astfel primul succes in fata clujencelor si s-a apropiat la doar un punct de podium.
"Sint foarte multumita de joc, de rezultat, motiv pentru care le multumesc handbalistelor, dar si publicului, care si de data aceasta ne-a sustinut frenetic. Stiam ca adversara noastra este una foarte valoroasa, am stabilit planul tactic, iar fetele l-au respectat intocmai. Am obtinut cel de al patrulea succes consecutiv si pot spune ca avem un moral foarte bun inaintea celor doua deplasari consecutive" a concluzionat Alexandrina Soare la conferinta de presa.
Pentru HC Dunarea au marcat Marinela Patru 10, Elena Moise 6, Irina Radovici 3, Janina Luca 3, Liliana Craciun 2, Irina Tomuleanu 2 iar pentru "U" Jolidon Mihaela Senocico 13, Florina Birsan 3, Amelia Busuioceanu 2, Marinela Gherman 2, Elena Paraschiv 2, Anca Amariei, Andreea Vlad.