Forex a redevenit lidera

Titi Dumitriu a plecat cu un punct de la Brasov

Desi nu s-au inregistrat surprize de proportii, dupa etapa a 12-a lidera a redevenit Forex Brasov, formatia de sub Timpa reusind sa se impuna cu 4-0 in fata echipei FC Botosani. Brasovenii au marcat de doua ori in ultimele cinci minute ale primei reprize, prin Onciu si Manea astfel ca au plecat la cabine cu un avantaj substantial.
Prin schimbarile facute in partea a doua, Ciobanu nu a putut sa opreasca iuresul gazdelor si nici sa marcheze macar golul de onoare. Forexul in schimb a mai inscris de doua ori, prin Onciu (min. 66) si Marton, in ultimul minut al meciului si a revenit pe primul loc, avind si un avantaj de doua puncte in fata urmaritoarelor sale, Prefab. 05 Modelu si Delta Tulcea.
Din postura de out sider la inceputul sezonului, Prefab. Modelu, echipa al carei director este reputatul tehnician Titi Dumitriu a scos o remiza alba in fata ex-divizionarei A, FC Brasov, iar cu punctul acumulat este in acest moment principala urmaritoare a liderei.

Iuga se face vinovat doar pentru curajul inconstient de a prelua o echipa falimentara

Cu un gol mai putin marcat, dar cu acelasi numar de puncte, Delta Tulcea ocupa locul al treilea in clasament. Tulcenii s-au impus cu 2-0 la Braila, iar victoria lor s-a conturat inca de la pauza, in fata unei echipe brailene a carei valoare nu s-a ridicat nici macar la nivelul diviziei C. Firesc, singurii fani adevarati l-au apostrofat pe antrenorul Iuga pentru jocul elevilor sai.
Supararea fanilor este justificata pentru ca echipa braileana nu joaca nimic insa nu Iuga este vinovatul. Vinovati sint cei care l-au adus pe Ion Gigi si i-au dat putere nelimitata. Ionel Iuga a mostenit acest lot de jucatori si trebuie sa se descurce cu el pina la finalul turului pentru ca regulamentul nu permite decit transferul fotbalistilor liberi de contract sau a unora adusi din strainatate. Cu prima posibilitate ne-am lamurit pentru ca pe ea s-a mers la Braila in aceasta vara si asa au ajuns la echipa fanion a orasului toate rebuturile Otelului. La a doua varianta nici nu putem sa ne gindim, CF Braila fiind in acest moment unul dintre cele mai sarace cluburi din serie.
Ideal ar fi, si probabil ca in acest sens vor actiona si noii conducatori ai echipei brailene, sa incercam sa cream o echipa cu jucatori de la Centrul de copii si juniori.
Pentru ca Iuga se face vinovat doar pentru curajul inconstient de a prelua o echipa falimentara, dar daca tot a facut acest pas sa i se dea credit chiar cu riscul unei retrogradari.

Vasilica Gheorghe este singurul jucator brailean care a marcat in aceasta etapa

Derby-ul rundei s-a disputat linga Bucuresti, intre CS Otopeni si Petrolul Ploiesti, ambele combatante avind ca obiectiv declarat in acest campionat promovarea in esalonul superior. Echipa lui Marian Pana a avut o prestatie foarte buna in acest joc, a marcat cite un gol pe repriza, primul din penalty, prin Dumitrescu, al doilea prin Cojocnean si s-a impus cu 2-0 in fata Petrolului, formatie care nu mai pierduse de cinci etape.
La mica distanta de Otopeni, in Regie, Sportul a reusit un 1-0 chinuit in fata Cetatii Suceava, o victorie care i-a urcat pe bucuresteni pe locul al saptelea in clasament.
Tot cu 1-0 s-a impus pe teren propriu FCM Cimpina in fata ex-divizionarei A FCM Bacau, o gura de oxigen pentru gazde si o alta corectie pentru bacaoani care ramin si dupa aceasta etapa in zona nisipurilor miscatoare.
Surprinzatoare pe undeva este atit victoria, cit si proportiile scorului la care s-a impus Chimia Brazi in fata specialistei in remize, FC Sacele.
Singurul rezultat de egalitate din aceasta runda s-a consemnat la Giurgiu, intre Dunarea din localitate si cea din Galati, Vasilica Gheorghe, fostul component al Petrolului Braila, fiind singurul jucator brailean care a reusit sa marcheze in aceasta etapa.