Forex profita de degringolada care persista la echipele cu nume si se distanteaza la cinci puncte de ocupanta locului secund

Adrian Hirlab s Mihai Ciobanu au fost antrenorii etapei

Etapa a noua a esalonului secund se putea incheia cu victorii pe linie a gazdelor daca Forex si FC Botosani ar fi fost "de acord".
Brasovenii au acceptat timp de 20 de minute presiunea galateana, iar la capatul acestui interval au lovit pentru prima data, prin Popa, care a reluat in plasa, ca la antrenament, mingea centrata de Coman.
Cu toate modificarile facute de Auras Brasoveanu, Dunarea nu a reusit sa restabileasca egalitatea, mai mult, Manea a punctat pentru 0-2, la o grava greseala a portarului Stoicescu, iar pe parcursul partii secunde brasovenii au mai ratat trei mari situatii de gol.
Daca in sudul Moldovei s-a impus Forex, in nord, la Suceava, echipa lui Mihai Ciobanu a fost cea care si-a adjudecat cele trei puncte. FC Botosani a inceput in forta si in minutul 19 conducea deja cu 3-0, gratie unui hat trick al lui Andries. Gazdele au inceput sa spere dupa ce Andries (min. 43) si Dicher (min. 54) au reusit sa aduca Cetatea la doar "o lungime" distanta de echipa vizitatoare.
Mihai Ciobanu stie insa sa gestioneze situatiile de criza, a facut citeva mutari tactice, Derra a marcat cel de al patrulea gol si FC Botosani a cistigat derby-ul Moldovei si a revenit pe podium.

Din condamnata la retrogradare, Delta Tulcea a devenit revelatia turului

Cea mai mare surpriza a acestei etape, daca ea se mai poate numi "surpriza", a fost victoria obtinuta de Delta Tulcea in fata Sportului Studentesc. Delta Tulcea, una dintre formatiile pe care majoritatea specialistilor o si vedeau retrogradata inca de la finalul turului, incepe sa devina revelatia acestei parti de campionat. Echipa la care evolueaza si fostul capitan al Daciei, Daniel Plesa, a cistigat cu 2-0 disputa cu Sportul Studentesc si cu 16 puncte acumulate din cinci victorii si o remiza, a urcat pe locul al doilea in clasament.
Tot in aceasta runda s-a consemnat si prima victorie a echipei lui Jean Vladoiu, FC Snagov. Culmea, fosta "lanterna" a seriei I a reusit sa-si treaca in cont primul succes chiar inaintea partidei cu echipa fanion a orasului Braila. Mai mult, antrenorul este pe cale sa dea si o lovitura "de imagine", dar si de intarire a compartimentului portarilor prin cooptarea in lot a lui Bogdan Stelea.
Tot cu 1-0 a cistigat si FCM Bacau disputa cu CS Otopeni. Meciul nu a fost spectaculos, dar a aratat o echipa gazda cu multi jucatori tineri, foarte talentati, care in sezonul urmator vor avea un cuvint greu de spus, mai ales ca la Bacau se va rezolva si problema financiara. Dupa o intilnire intre Iancu, patronul lui Poli. Timisoara si Dumitru Sechelariu, primul ar putea deveni principalul investitor al echipei bacaoane. In felul acesta s-ar explica si vizitele pe care Chivorchian, presedintele FCM-ului, le-a facut in ultima vreme pe malurile Begai.

Buteseaca ar fi putut deveni eroul partidei

O partida cu scintei s-a derulat in Cring, intre Gloria si FC Brasov. Ex-divizionara A a inceput bine meciul si a reusit sa intre in avantaj chiar din minutul 8, gratie reusitei lui Flavis Moldovan. Echipa lui Viorel Ion a revenit repede in joc, Mutiu a realizat o dubla, iar scorul de 2-1 inregistrat la finalul primei parti s-a consemnat si dupa 90 de minute, cu toate ca in aceasta a doua parte a meciului ambele formatii au evoluat cu mult angajament.
Dupa o perioada in care a avut evolutii mediocre CF Braila incepe sa devina o echipa cit de cit organizata in teren insa este lipsita de sansa. In partida cu Gloria de pe Municipal scorul a fost decis de arbitri, iar acum la Mogosoaia de inspiratia portarului ploiestean Irimia care a reusit in extremis sa blocheze mingea sutata foarte bine de catre Romeo Buteseaca. Acest reviriment al echipei fanion a orasului se poate materializa simbata pe Municipal cind CF Braila va intilni penultima clasata, FC Snagov.
Specialistele remizelor FC Sacele si FCM Cimpina nu puteau incheia meciul direct decit tot in acelasi ton. Gazdele au condus cu 2-1 la pauza numai ca Szekely dupa ce marcase pentru 1-1 in minutul 30 a reusit sa inscrie din nou in minutul 72, astfel ca oaspetii au plecat cu un punct de la Sacele.