Forex Brasov a preluat sefia grupei

Etapa a cincea a dus la schimbarea liderului seriei I. Forex Brasov, formatia care in sezonul precedent, la prima sa participare in Divizia B, a prins locul de baraj pentru promovare pe prima scena, a obtinut singura victorie in deplasare si a urcat in fotoliul de lidera, pozitie pe care pina atunci s-a aflat Cetatea Suceava.
Cristea si Manea au semnat golurile prin care formatia pregatita de Adrian Hirlab a reusit sa cistige jocul de la CS Snagov, pe undeva totusi o victorie previzibila tinind cont de faptul ca formatia din Snagov nu avea nici un punct pina la aceasta runda.
Surpriza etapei a constituit-o insa infringerea suferita de FCM Bacau la nou promovata Delta Tulcea. Formatia la care evolueaza fostul capitan al Daciei, Daniel Plesa, a deschis scorul in minutul 60, prin Daniel Petre, dar cu noua minute inainte de final Tanasa a restabilit egalitatea si partida parea ca se indreapta catre o remiza. Cu un minut insa inainte de finalul meciului, Ciobanu a marcat pentru gazde si astfel Delta si-a trecut in cont unul dintre cele mai importante rezultate de palmares din acest sezon.

Ex-divizionarele A navigheaza deocamdata in ape tulburi

Patru partide s-au incheiat la egalitate, beneficiarele remizelor fiind Chimia Brazi, CS Otopeni, Cetatea Suceava si poate cea mai surprinzatoare, cea realizata de echipa lui Imilian Serbanica, Dunarea Giurgiu, la poalele Timpei.
In calitate de nou promovata, formatia din Brazi, considerata de multi dupa primele trei etape ca o "pretendenta" sigura la retrogradare, a demonstrat la Braila ca nu valoarea lotului, ci doar lipsa lui de experienta a fost cauza evolutiilor mai putin reusite din primele etape.
Nici Dunarea Galati pare sa nu se regaseasca. Desi a fost inlocuit antrenorul, socul pozitiv asteptat de conducatori nu s-a produs. La fel ca si la Braila, partida de la Galati s-a incheiat la zero, aceasta fiind si nota pe care ar putea-o primi cele doua echipe gazda pentru evolutiile lor.
Cea de a treia remiza s-a consemnat la Sacele intre FC-ul din localitate si Cetatea Suceava. Gratie golului marcat de Dantes in minutul 37, moldovenii au condus cu 1-0 pina spre finalul meciului gazdele reusind sa se salveze doar in urma unui penalty acordat de arbitrul H. Abrudan, pe care l-a transformat Cristescu.
In afara de Delta Tulcea, singurele formatii care au mai reusit sa-si valorifice integral avantajul terenului propriu au fost Petrolul Ploiesti si Prefab. 05 Modelu.
Dubla lui Hadnagy intr-un interval de doar trei minute le-a adus gazdelor cea de a doua victorie din campionat insa Petrolul este inca departe de podium, asa cum de altfel se afla si celelalte ex-divizionare A, Sportul Studentesc FC Brasov si FCM Bacau.