Festivitate cu şampanie, artificii şi confetti pe stadionul din comuna Traian

•evenimentul a avut loc duminică, odată cu premierea echipei campioane a Seriei I a Ligii a V-a, FC Urleasca • AJF le-a oferit campionilor o cupă, o diplomă, medalii şi un rând de echipament

Duminică, 2 iulie, la finalul derby-ului comunei Traian dintre Victoria 2 Traian şi FC Urleasca a avut loc un spectacol inedit pe stadionul Mircea Ceicu. Campionii judeţeni ai Seriei I din Liga a V-a, jucătorii echipei FC Urleasca au primit din partea AJF Brăila o cupă, o diplomă, medalii şi un rând de echipament, iar managerul şi căpitanul echipei, Adrian Spătaru, a completat lista cadourilor cu câte o şampanie şi o plachetă pentru fiecare jucător. După ce şi-au primit cadourile fotbaliştii au urcat în tribună, unde au primit cupa din parte lui Mihai Ianoş, secretarul AJF Brăila, şi apoi a urmat baia de şampanie. După ce au scandat minute în şir “campionii, campionii”, jucătorii au coborât pe gazon pentru poza de grup. Cu acest ultim meci FC Urleasca şi-a încheiat activitatea din Liga a V-a, urmând ca, din toamnă, să activeze în Liga a IV-a, acesta fiind primul pas al proiectului gândit de Adrian Spătaru.

“Ne-am dorit foarte mult să câştigăm Seria I a Ligii a IV-a şi, cu toate că nu a fost uşor, deoarece am avut adversare puternice, mă refer în primul rând la sateliţii echipelor din Liga a IV-a, am reuşit să ne realizăm obiectivul. Am făcut primul pas din cadrul proiectului nostru. Acum vom analiza următorii paşi pentru că vrem ca în câţiva ani să ajungem în Liga a III-a”, a declarat Adrian Spătaru.

FC Urleasca, Tricolorul Lanurile şi Viitorul Cireşu sunt oficial campioanele Ligii a V-a

În weekend-ul trecut au avut loc meciurile din ultima etapă a Ligii a V-a la fotbal, una în urma căreia FC Urleasca, Tricolorul Lanurile şi Viitorul Cireşu au devenit oficial campioanele acestui eşalon. Pe ansamblu, a fost însă o rundă caracterizată de multe neprezentări ale unor formaţii care, prin gesturile lor, au demonstrat că nu respectă competiţia. Unirea Grădiştea, Speranţa Măxineni, Voinţa Făurei Sat au pierdut prin neprezentare, iar partida Dinamo Măxineni -  Spicul Râmnicelu a fost omologată cu 3-0 pentru formaţia vizitatoare deoarece gazdele nu au asigurat asistenţa medicală. Un alt meci, cel dintre Voinţa Plopu şi AS Jirlău s-a întrerupt în minutul 65, la scorul de 9-0 pentru gazde, deoarece AS Jirlău a rămas în 6 jucători. Într-un meci de vacanţă, Victoria 2 Traian pentru care Ştefan Veber a marcat de patru ori, s-a impus cu 6-2 în faţa celor de la FC Urleasca. Trebuie însă menţionat faptul că echipa din Traian a valorificat la maximum ocaziile create în timp ce gruparea din Urleasca a irosit trei şanse uriaşe de a înscrie în prima repriză şi tot atâtea, în partea a doua. Tot într-un joc de vacanţă Dunărea Gropeni şi Tricolorul Lanurile au remizat, 2-2.

Viitorul Cireşu a încheiat en fanfare turneul play-off

Ultima etapă a turneului play-off din Seria a III-a, cea mai echilibrată a campionatului, a programat derby-ul Voinţa Găiseanca – Viitorul Cireşu, un meci al orgoliilor între cele două echipe care s-au luptat pentru titlul de campioană judeţeană. Confirmând forma foarte bună din această parte a campionatului, Viitorul Cireşu a evoluat foarte bine şi în minutul 66 conducea cu 3-0, Drăgan a deschis scorul în minutul 8, iar, apoi, golgeterul Mihai Popa a realizat “dubla”. În penultimul minut de joc, Mocanu a marcat golul de onoare pentru echipa gazdă, iar Viitorul Cireşu cu acest succes a încheiat campionatul pe primul loc, la o distanţă de zece puncte de a doua clasată.

Ordinea primelor clasate în play-off: Seria I: 1 FC Urleasca 54 puncte, 2 Siretul Vădeni 49, 3 Victoria 2 Traian 47; Seria a II-a: 1 Tricolorul Lanurile 48 puncte, 2 Voinţa Bărăganul 36, 3 Dunărea Gropeni 34; Seria a III-a: 1 Viitorul Cireşu 54 puncte, 2 Voinţa Găiseanca 44, 3 AS Jirlău 37.