Fernando Anton medaliat cu aur la Cupa României

Singurul pugilist brăilean medaliat la Cupa României la box, competiţie rezervată juniorilor, care a cucerit o medalie a fost Fernando Anton. Pugilistul pregătit de Cristian Bălan s-a calificat în finala categoriei 70 kg unde l-a învins fără probleme pe ploieşteanul Nicolae Năstase şi a cucerit medalia de aur. În urma acestui succes brăileanul a fost cooptat în lotul naţional de juniori care va reprezenta România la europenele de juniori programate luna viitoare. Sportivul de la CSM Brăila mai are în palmares o medalie de aur la Cupa României pentru cadeţi în 2013, un titlu naţional la cadeţi în 2014 şi o medalie de bronz la naţionalele de anul trecut când a fost în primul an de juniorat.

"Anton a controlat meciul cap coadă. Cu o pregătre fizică şi tactică superioare adversarului, acesta a câştigat meritat şi şi-a asigurat un loc în lotul naţional pentru Campionatele Europene de box din luna iunie", a declarat antrenorul Cristian Bălan.
Sâmbăta trecută, în finalele Cupei României la box pentru juniori au fost şi câteva decizii curioase, cum dealtfel au fost pe întreaga desfăşurare a competiţiei. În finale, la categoria 52 kg Gabriel Şchiopu a fost declarat învingător cu o decizie de 3-0 cu toate că adversarul său, Robert Vişan a câştigat în mod clar o repriză cel puţin.
Competiţia de la Brăila a fost impecabil organizată de Federaţia Română de Box şi Asociaţia Judeţeană de Box Brăila.