FCM Dorohoi a trimis-o pe CF Brăila în play off

Pentru că nu a avut adversară sâmbăta trecută, dar a câştigat trei puncte deoarece Săgeata Năvodari s-a retras din campionat, CF Brăila a susţinut o partidă de verificare cu lidera Ligii a IV-a, din Ilfov, Voinţa Buftea, grupare pe care a învins-o, în final cu 9-1. Gândul fotbaliştilor dar şi al brăilenilor din tribună era însă la partida de la Dorohoi, oraşul de unde se aştepta un rezultat favorabil al gazdelor. Iar jucătorii de la FCM Dorohoi au dat dovadă de caracter, au învins Baloteştiul şi au propulsat-o pe CF Brăila la turneul play off.

Din cauza terenului foarte greu, ploaia care a căzut în perioada premergătoare jocului făcând aproape impracticabilă suprafaţa de joc, jucătorii au fost foarte solicitaţi din punct de vedere fizic, însă elevii lui Pânzaru a trecut cu bine acest test. CF Brăila a deschis scorul prin Puşcaşu (min. 8), după o acţiune a lui Onofraş, iar nouă minute mai târziu Onofraş a recuperat mingea la 30 de metri şi a trimis-o în vinclul porţii adverse, portarul ilfovenilor fiind prins pe picior greşit. Brăilenii au controlat în continuare jocul şi au mai înscris de două ori. Gicu Iordache (min. 36) a intrat în careu şi a şutat la colţul scurt pentru 3-0, iar un minut mai târziu, Necoară a executat foarte bine o lovitură liberă dar mingea şutată, din voleu, de Onofraş, a trecut peste transversală. În minutul 42, Voinţa Buftea a avut o acţiune ceva mai consistentă însă nu a fructificat-o. Iordache (min. 45) a stabilit scorul primei reprize, 4-0 pentru CF Brăila, după ce l-a driblat şi pe portarul ilfovean.
La două minute de la reluare Puşcaşu a marcat pentru 5-0 şi tot el a realizat hat trick-ul în minutul 60, după o centrare a italianului Salvatore Novello şi scorul a devenit 6-0 pentru gazde. În minutul 75, Voinţa Buftea a reuşit să obţină golul de onoare, de fapt un autogol al juniorului Zaharia. Brăilenii au revenit la cârma partidei şi, în minutul 80, Novello a fost faultat în careul advers, iar Necoară a transformat penalty-ul acordat brăilenilor. Puşcaşu a marcat pentru a patra oară în minutul 85 iar scorul final, 9-1 pentru CF Brăila, a fost stabilit în minutul următor de italianul Novello, după o pasă a lui Onofraş.

CF Brăila în prima repriză: Mitrea - Dima, Ivan, Necoară, Stănciulescu - Dojcinovic, Petean, Iordache, Spătaru - Puşcaşu, Onofraş.
CF Brăila în repriza a doua: Leu - Petean, Bârsanel, Ghiocel, Stănciulescu (min. 66: Vicoveanu) - Spataru, Ivan (min. 66: Zaharia), Puşcaşu, Necoară - Novello, Onofraş.