FC Urleasca s-a impus in derby-ul cu Prod Romario

Conform asteptarilor, primul meci al etapei, cel dintre Prod Romario si FC Urleasca s-a ridicat la nivelul unui derby, chiar daca pe parcursul partidei diferentele de scor dintre cele doua echipe au fost destul de mari.
Pe fondul unui joc prudent, etalat de ambele parti, FC Urleasca si-a asigurat un avantaj de trei goluri la pauza, gratie unor executii personale ale lui Alin Mihai, Apostol si Pirliteanu.
Cu adevarat spectaculoasa a fost repriza a doua, iar golurile marcate de Hurdui si Vasile au relansat jocul. Numai ca o greseala stupida a portarului lui Prod Romario a avut un efect demobilizator asupra colegilor de echipa si chiar daca formatia lui Marcel Adascalului s-a mai apropiat o data la un gol de adversara sa, 4-5, in minutul 35, FC Urleasca s-a impus cu 7-4, ultimele trei reusite ale invingatorilor apartinind lui Manuel Pirliteanu 2 si Vasile Dan.
In urma acestei infringeri, Prod Romario a coborit de pe podium pe locul al cincilea.
O alta partida interesanta, cu rasturnari spectaculoase de scor a fost cea dintre Speranta si Sporting.
Formatia din Hipodrom conducea in minutul 7 cu 3-0 insa treptat Sporting a revenit in joc si, dupa un hat trick al lui Anghel, s-a restabilit egalitatea. Cu putin timp inainte de finalul primei parti, Alexandru Stan, cu un gol foarte spectaculos, a adus echipa vizitatoare in avantaj.
In repriza a doua ambele formatii au facut risipa de energie insa, mai eficienta in atac, Sporting a reusit sa obtina un succes nesperat la inceputul meciului.
Partida s-ar fi putut incheia totusi la egalitate daca in doua rinduri Tataranu, jucatorul Speratei, nu reusea contraperformanta de a rata de la 1 metru distanta si cu poarta goala.
In ultimul meci al serii, Amicii Boys s-a impus, la scor, 13-5, in fata "lanternei" campionatului, Victoria, succes in urma caruia Vasilica Fatu et company au urcat pe locul al treilea in clasament.

Nicu Marcadonatu a inclinat balanta in favoarea Blazerului

Simbata, Monolit a facut un "antrenament cu public" in compania penultimei clasate, Sportul Chercea, meci la capatul caruia formatia invingatoare a stabilit si recordul de goluri al returului, 19-3.
Daca echipa a realizat un scor neverosimil, ca de handbal, acelasi lucru se poate spune si despre Eugen Gheorghe care a punctat de 12 ori, record ce nu va mai putea fi probabil doborit in acest campionat. El a fost secondat in clasamentul celor mai prolifici jucatori de Emanuel Moldoveanu, cu 5 goluri.
Partida dintre Forta si Vulturii Mogador nu s-a disputat deoarece prima formatie nu s-a prezentat, iar meciul a fost omologat cu scorul de 3-0, in favoarea liderei.
Astfel ca ultimul meci al etapei care s-a disputat a fost cel dintre Blazer si Akcent. Si cu toate ca doar prima formatie ocupa o pozitie buna in clasament, meciul in sine s-a ridicat la nivelul calitativ al unui derby, iar prin determinare, viteza de joc si faze de poarta, a fost peste partida inaugurala a etapei.
La capatul unei prime reprize extrem de echilibrate, tabela nu putea sa consemneze decit un scor egal, 2-2. Akcent a deschis scorul prin Dugheana, iar Marius Pioara a egalat dupa o pasa de la Nicu Marcadonatu. Sighinas a readus formatia vizitatoare in avantaj insa cu un minut inainte de final, Cruceanu a stabilit scorul primei reprize, 2-2.
Experienta si inventivitatea fostului mare fotbalist Nicu Marcadonatu au facut ca balanta sa se incline decisiv in favoarea Blazerului. Marcadonatu a marcat de trei ori, Gropineanu de doua ori si astfel echipa gazda a cistigat cu 7-2, un succes la care si-au mai adus aportul si doi dintre juniorii Petrolului Ianca, Stanciulesu si Bratu, evidentiati mai mult pentru faza de aparare.