FC Urleasca, la al 11-lea succes

• echipa lui Adrian Spătaru a câştigat, cu 3-1, derby-ul cu Siretul Vădeni • Tricolorul Lanurile a câştigat greu la Viziru • Viitorul 2 Ianca, învinsă pe teren propriu de o formaţie de la mijlocul clasamentului

Aflată la cel mai bun sezon competiţional din ultimii ani, FC Urleasca defilează în Seria I a Ligii a V-a. Echipa din Urleasca, în formula Radu – Popescu, Surdeanu, Olmazu, Baciu – Dumitrescu, Pascu, Crăciun, Jugănaru – Spătaru, Anghel, a câştigat cu 3-1 derby-ul cu Siretul Vădeni şi are patru puncte avans faţă de a doua clasată, Dinamo Măxineni, formaţie pe care o va întâlni în etapa următoare. Meritul pentru acest succes important aparţine întregii echipe, însă evidenţiaţii au fost Marius Anghel, care a realizat un hat trick, Silviu Crăciun, care a dat două pase de gol, şi portarul Vali Radu. Oaspeţii au controlat jocul în primele 20 de minute şi au irosit o mare ocazie de a marca prin Nedelcu.  Treptat, formaţia coordonată de Adrian Spătaru a preluat iniţiativa, iar în minutul 24 Anghel ratat în situaţie de unu la unu cu portarul Corbu. Pascu (min. 30) a şutat de la marginea careului, însă Corbu a reuşit, in extremis, să devieze mingea în corner. Şapte minute mai târziu Cazacu nu a reuşit să-l învingă pe Vali Radu, a urmat un contraatac al gazdelor în urma căruia Marius Anghel a marcat pentru FC Urleasca. Lidera Seriei I a rămas în jumătatea adeversă de teren şi în minutul 41 s-a distanţat la 2-0 după un eurogol realizat de Anghel. În minutul 78 Marius Anghel a marcat cel de-al treilea gol al gazdelor, după o acţiune la care au mai participat Spătaru, Crăciun şi Pascu, şi partida era jucată. Susanu a marcat din penalty în minutul 79 golul de onoare pentru Siretul Vădeni.

Tricolorul Lanurile s-a impus la limită la Viziru, iar Viitorul 2 Ianca a pierdut lamentabil, pe teren propriu, în faţa unei formaţii de mijlocul clasamentului, Avântul Mircea Vodă.

Viitorul Cireşu s-a impus cu 3-1 la Pescăruşul Drogu şi rămâne pe primul loc în Seria a III-a.

După 14 etape pe primele locuri în Liga a V-a se află FC Urleasca, Tricolorul Lanurile şi Viitorul Cireşu.