FC Tufeşti şi AS Jirlău performerele ultimei etape din Liga a V-a

În ultima etapă a returului Ligii a V-a s-au consemnat două surprize, la Tufeşti şi la Jirlău. Tricolorul Lanurile a condus cu 2-0 la Tufeşti în minutul 37 graţie "dublei" lui Bertescu. Un minut mai târziu Mureş a marcat pentru gazde şi a stabilit şi scorul primei reprize, 2-1 pentru formaţia din Lanurile. Tricolorul s-a distanţat din nou la două goluri în minutul 48 după reuşita lui Văsii, însă Mureş (min. 55) şi Mogoş (min. 77) au înscris pentru FC Tufeşti şi au restabilit egalitatea, 3-3, în minutul 77. Partida părea că se va încheia cu un rezultat de egalitate, numai că în minutele de prelungire Cocoş şi Mogoş au înscris pentru echipa gazdă şi FC Tufeşti s-a impus cu 5-3. Cu Ionel Ivan pe banca tehnică AS Jirlău a realizat scorul etapei, 9-1, în partida disputată pe teren propriu cu Voinţa Plopu, una dintre fruntaşele seriei. În prima serie Stars, Dunărea Tichileşti şi AS Bordei Verde au câştigat şi au încheiat competiţia în această ordine. În schimb, în seria a doua lupta dintre FC Urleasca şi Gloria Movila Miresii încă nu s-a încheiat. Ambele au câştigat în această rundă, dar mai au câte un meci restanţă, FC Urleasca urmând să joace duminica viitoare la Unirea Gradiştea iar Gloria Movila Miresii pe teren propriu cu Voinţa Făurei Sat. Cea de-a treia restanţă este cea dintre AS Jirlău şi Vulturul Horia. Abia după aceste meciuri se va putea alcătui podiumul seriei a doua.
La finalul partidei dintre Vulturul Horia şi Gloria Movila Miresii încheiat cu victoria oaspeţilor, echipa gazdă a primit trofeul Fair Play, acesta constând dintr-o diplomă şi un rând de echipament de joc de firmă, festivitatea de premiere fiind oficiată de preşedintele AJF Brăila, Laurenţiu Vărgatu.

Dunărea Tichileşti - Dunărea Gropeni 2-0
Clasament final: 1 Stars Brăila 68 de puncte, 2 Dunărea Tichileşti 61 de puncte, 3 AS Bordei Verde 47 de puncte.

Voinţa Făurei Sat - Victoria Deduleşti 4-1
Clasamentul fără rezultatele din partidele restanţă: 1 FC Urleasca 58 de puncte, 2 Gloria Movila Miresii 57 de puncte, 4 Voinţa Şuţeşti 47 de puncte.