FC Delta Dobrogea a câştigat cu 2-1 amicalul cu Conpet Cireşu

Ieri, pe stadionul Municipal, nou promovata FC Delta Dobrogea Tulcea s-a impus cu 2-1, în amicalul cu Conpet Cireşu, însă, scorul nu a reflectat nicidecum realitatea din teren. Tulcenii au controlat jocul din primul şi până în ultimul minut de joc, şi-au creat numeroase ocazii, însă, jucătorii ajunşi la finalizare nu au ales cele mai bune soluţii pentru a înscrie. Practic de la gazde, în cele 90 de minute de joc, doar Necoară, Lupu şi Bogoş s-au ridicat la nivelul valoric dorit de cei câţiva spectatori, printre ei aflându-se şi componenţii lotului echipei CF Brăila, prezenţi la tribuna întâi a stadionului Municipal.
Tulcenii au irosit o dublă ocazie de a deschide scorul, în minutul 9, prin Butoiu şi Cazacu, iar pe lista ratărilor formaţiei vizitatoare în primul sfert de oră şi-a trecut numele şi brăileanul Gigel Costache. În minutul 18, tot un brăilean, Boariu, a deschis scorul pentru FC Delta Dobrogea Tulcea, după o acţiune a oaspeţilor la care au mai participat Cazacu şi Avram.
Conpet a periclitat poarta tulcenilor o singură dată, în minutul 23, însă, Techiu, deşi a rămas în situaţie de unu la unu cu portarul Olaru, a şutat telefonat mult pe lângă poartă. Tulcenii au mai irosit două şanse de a se desprinde prin Butoriu (min. 37) şi Cazacu (min. 43), mingea şutată de acesta din urmă lovind transversala porţii apărate de Smochină.
La trei minute de la reluare, Butoiu a trecut pe lângă majorarea scorului şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 56, Marius Lupu a reuşit să marcheze pentru gazde şi să restabilească egalitatea.
A fost însă un simplu foc de paie pentru că tulcenii au pus din nou stăpânire pe mijlocul terenului şi, după o ocazie irosită de Filip, au trecut din nou în avantaj. În minutul 64, Filip i-a pasat lui Butucel, iar atacantul tulcenilor a făcut inutilă intervenţia lui Smochină. Putea fi chiar 3-1, însă, Gigel Costache, dintr-o poziţie foarte bună, nu a reuşit să trimită mingea pe lângă portarul Ciupercă.

Conpet Cireşu: Smochină - Radu, Preda, Necoară, Cireaşă - Avram, Crăciun, Bogoş, Iordache - Lupu, Techiu.
În repriza a doua au mai jucat, Ciupercă, Panait, Colgiu, Pitulice, Milea, Gavrilă, Bolozan.