FC Cazasu schimbă liderul în Campionatul de minifotbal Brăila

• FC Buzăului a acumulat 42 de puncte şi a urcat pe primul loc în clasament • cu acelaşi punctaj, echipa Pretenaşii a coborât pe locul al doilea • VALRAZ completează podiumul după etapa a 16-a • cel mai frumos gol al etapei a fost înscris de Adrian Vrânceanu, iar cel mai bun portar a fost desemnat Ionuţ Coman

Etapa a 16-a a Campionatului de minifotbal Brăila s-a încheiat cu o mare surpriză şi cu o schimbare a liderului. Cel mai frumos gol al etapei a fost înscris de Adrian Vrânceanu, iar cel mai bun portar a fost desemnat Ionuţ Coman.

Întărită cu câţiva jucători în această iarnă, FC Cazasu, locul al 6-lea, a fost condusă la pauză cu 2-0 de liderul Pretenaşii, dar în repriza a doua a evoluat la nivel înalt şi a învins cu 6-3. La echipa Pretenaşii au fost două absenţe notabile, cele ale lui Emanuel Moldoveanu şi Costel Roşu. Cristian Pascu cu două reuşite respectiv Mădălin Fătu şi Marius Moroianu ambii cu câte o “dublă” au fost cei mai buni jucători de pe teren în acest meci.

În aceste condiţii, FC Buzăului, care a trecut cu 6-1 de Juventus, a acumulat tot 42 de puncte, dar cu un golaveraj superior, a trecut pe prima poziţie în clasament. Ionel Bratosin de la Juventus, respectiv Marius Dima care a realizat un hat trick şi Ionuţ Smeu cu o reuşită, au fost remarcaţii acestei partide. La partida dintre Juventus şi FC Buzăului au asistat peste 70 de spectatori.

În această rundă, Victoria Old-boys a condus cu 3-2 la pauză şi în final s-a impus cu 4-2 în partida cu PNT. De la formaţia gazdă, Victoria Old-boys, s-a remarcat Ioan Şerbănescu, acesta reuşind o “dublă”, iar de la echipa vizitatoare cel mai bun jucător a fost Gabriel Preda.

FC Brăila cu Alexandru Neta şi Bogdan Baciu în mare vervă de joc, ambii reuşind să-şi treacă în cont câte un hat trick, a câştigat cu 7-4 partida cu ultima clasată, Rulers FC. De la Rulers FC s-a remarcat Alexandru Sima care a şi înscris de două ori.

Scorul rundei a fost realizat de VALRAZ care s-a impus cu 13-3, după ce la pauză a condus cu 5-1, în partida cu penultima clasată, Yazaki. Dragoş Mucuţă cu 4 goluri, Alexandru Buzatu cu un hat trick şi Vali Radu cu o “dublă” au fost cei mai buni jucători ai formaţiei învingătoare. De la Yazaki s-a remarcat doar Laurenţiu Pană.

O altă victorie concludentă a fost realizată de formaţia de pe locul al patrulea, Sud 1947, care s-a impus cu 10-3 în partida cu SNLP Tichileşti. La pauză, Sud 1947 a condus cu 5-2. George Puia cu 3 goluri, Adrian Vrânceanu cu 2, respectiv Daniel Dolea cu o reuşită au fost fotbaliştii care au ieşit în evidenţă la acest meci.

Partidele etapei a 16-a au fost arbitrate impecabil de Bogdan Grigore şi Dragoş Mocanu.

“La Brăila, minifotbalul naşte pasiuni majore. Cu toate că ne aflăm la cea de a doua ediţie, avem un campionat cu multe partide interesante şi cu surprize. FC Cazasu a schimbat liderul astfel că lupta pentru câştigarea campionatului cât şi pentru podium continuă”, ne-a declarat Paul Stoian, organizatorul Campionatului de Minifotbal Brăila.

După etapa a 16-a, clasamentul se prezintă astfel: 1 FC Buzăului 42 puncte, 2 Pretenaşii 42 puncte, 3 VALRAZ 31 puncte, 4 Sud 1947 27 puncte, 5 Juventus 26 pucte, 6 FC Cazasu 24 puncte, 7 Victoria old-boys 22 puncte, 8 PNT 19 puncte, 9 FC Brăila 18 puncte, 10 Voinţa 14 puncte, 11 SNLP Tichileşti 10 puncte, 12 Yazaki 7 puncte, 13Rulers FC 0 puncte.