Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Favoritele s-au calificat în sferturile Cupei României, faza judeţeană

Tricolorul Lanurile este singura echipă din Liga a V-a rămasă în competiţie • următoarea fază a Cupei României are loc pe 10 mai

 

Tricolorul Lanurile este singura echipă din Liga a V-a care a reuşit să

depăşească optimile de finală ale Cupei României, faza judeţeană la fotbal. Trupa coordonată Iulian Bibicu a câştigat detaşat, 6-3, partida cu Voinţa Vişani, principalii artizani ai succesului fiind Văsii, autor al unui hat trick, şi Bertescu, acesta trecându-şi în cont o “dublă” în acest joc.

Cel mai echilibrat joc a fost cel de la Tichileşti dintre Dunărea şi Viitorul Însurăţei, meci în care victoria oaspeţilor a fost decisă de Mucea în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei a doua. Lidera, CS Făurei a primit două cadouri din partea gazdelor în primele 22 de minute apoi, pentru formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă au mai înscris Omer Vlad, Goicea şi Novac.

CS Făurei a debutat cu dreptul şi în cea de a doua competiţie oficială din acest sezon, pe care doreşte să o câştige, iar valoarea lotului îi permite să-şi realizeze şi acest obiectiv. 

Victoria Traian şi-a asigurat de asenenea, prezenţa în sferturile competiţiei după victoria la scor, 6-1, obţinută pe terenul Chimia din Lacu Sărat, în faţa satelitului Daciei Unirea.

Pandurii Tudor Vladimirescu a câştigat cu 4-1 disputa cu Voinţa Şuţeşti, iar Gloria Movila Miresii s-a impus cu 3-2, în deplasare, în faţa satelitului Victoriei Traian.

Voinţa Făurei Sat nu s-a prezentat la Victoria Cazasu astfel că Banciu şi colegii săi au câştigat la “masa verde”. În faza următoare a competiţiei s-a calificat şi Viitorul Ianca, formaţie care s-a impus la scor, 5-1, pe stadionul Ştefan Vrăbioru, în faţa propriului satelit. Sferturile Cupei României, faza judeţeană, au loc pe 10 mai, tragerea la sorţi a partidelor urmând a se efectua pe data de 8 mai.

 

Rezultatele şi marcatorii:

Dunărea Tichileşti – Viitorul Însurăţei 5-6 (1-1)

Mocanu (min. 35), Sfârtoc (min. 50), Datcu (min. 75, 78), I. Gheorghe (min. 82) / V. Gheorghe (26, 62, 92), Ivan (min. 57), Baicu (min. 69), Mucea (min. 93)

Dacia Unirea 2 Brăila – Victoria Traian 1-6 (0-2)

Puia (min. 49) / Barbu (min. 9), Neagu (min. 42), Ciocan (min. 63, 79), Bălănică (min. 82), Veber (min. 88)

Pandurii Tudor Vladimirescu – Voinţa Şuţeşti 4-1 (2-1)

I. Şerbănescu (min. 15, 80), Fătu (min. 44), Goleanu (min. 56) / Cârlan (min. 22)

Victoria Cazasu - Voinţa Făurei Sat 3-0 neprezentare

Tricolorul Lanurile – Voinţa Vişani 6-3 (4-1)

Stoica (min. 14), Văsii (min. 24, 40, 43), Bertescu (min. 58, 73) / Nazâru (min. 20), Dobrică (min. 68, 82)

Voinţa Găiseanca – CS Făurei 0-5 (0-4)

F. Bardaş (min. 10 – autogol), Racu (min. 22 – autogol), Vlad (min. 25), Goicea (min. 27), Novac (min. 52)

Victoria 2 Traian – Gloria Movila Miresii 2-3 (1-2)

Bratosin (min. 29), Minea (min. 54) / Lipan (min. 2), Spiţă (min. 24), Ştergărel (min. 83)

Viitorul 2 Ianca – Viitorul Ianca 1-5 (0-2)

Hrincă (min. 78) / Iacob (min. 32, 72), Crăciun (min. 45, 81), Ghiviciu (min. 76)




Categorie articol: 

Comentarii