Favoritele s-au calificat în sferturile Cupei României, faza judeţeană

Tricolorul Lanurile este singura echipă din Liga a V-a rămasă în competiţie • următoarea fază a Cupei României are loc pe 10 mai

Tricolorul Lanurile este singura echipă din Liga a V-a care a reuşit să

depăşească optimile de finală ale Cupei României, faza judeţeană la fotbal. Trupa coordonată Iulian Bibicu a câştigat detaşat, 6-3, partida cu Voinţa Vişani, principalii artizani ai succesului fiind Văsii, autor al unui hat trick, şi Bertescu, acesta trecându-şi în cont o “dublă” în acest joc.

Cel mai echilibrat joc a fost cel de la Tichileşti dintre Dunărea şi Viitorul Însurăţei, meci în care victoria oaspeţilor a fost decisă de Mucea în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei a doua. Lidera, CS Făurei a primit două cadouri din partea gazdelor în primele 22 de minute apoi, pentru formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă au mai înscris Omer Vlad, Goicea şi Novac.

CS Făurei a debutat cu dreptul şi în cea de a doua competiţie oficială din acest sezon, pe care doreşte să o câştige, iar valoarea lotului îi permite să-şi realizeze şi acest obiectiv.

Victoria Traian şi-a asigurat de asenenea, prezenţa în sferturile competiţiei după victoria la scor, 6-1, obţinută pe terenul Chimia din Lacu Sărat, în faţa satelitului Daciei Unirea.

Pandurii Tudor Vladimirescu a câştigat cu 4-1 disputa cu Voinţa Şuţeşti, iar Gloria Movila Miresii s-a impus cu 3-2, în deplasare, în faţa satelitului Victoriei Traian.

Voinţa Făurei Sat nu s-a prezentat la Victoria Cazasu astfel că Banciu şi colegii săi au câştigat la “masa verde”. În faza următoare a competiţiei s-a calificat şi Viitorul Ianca, formaţie care s-a impus la scor, 5-1, pe stadionul Ştefan Vrăbioru, în faţa propriului satelit. Sferturile Cupei României, faza judeţeană, au loc pe 10 mai, tragerea la sorţi a partidelor urmând a se efectua pe data de 8 mai.