Fara vedete Sportul a cistigat derby-ul cu Petrolul Ploiesti

Etapa a sasea a Ligii a II-a a programat un alt derby de traditie, Sportul - Petrolul Ploiesti, un meci pe care gazdele au reusit sa-l transeze in favoarea lor abia in partea secunda.
Fara patru piese importante, Mazilu, Lazar, Stancu si Varga, echipa din Regie nu a gasit prea multe solutii in prima parte a meciului pentru a marca. In schimb, in repriza a doua lucrurile au luat o intorsatura favorabila elevilor lui Cezar Zamfir. Patriche a deschis scorul in minutul 57, iar Curelea a inchis tabela cu zece minute inainte de finalul partidei. Sportul a obtinut o victorie care o propune ca pe o candidata principala la promovarea pe prima scena.
Si FC Brasov si-a trecut in cont cel de-al treilea succes din acest sezon. Condusi la Brazi cu 1-0 de gazde, in urma reusitei lui Dinu (min. 17), brasovenii si-au revenit repede si dupa numai patru minute au reusit sa restabileasca egalitatea prin Turcu. Golul victoriei FC-ului a fost marcat de Viorel Gheorghe, cu sapte minute inainte de final, jucator format si lansat in marea performanta de Petrolul Ianca.
Dupa un start destul de bun, FCM Bacau a batut pasul pe loc in aceasta runda, nereusind decit un egal, fara stralucire, pe teren propriu, in fata unei formatii modeste, FC Sacele. Daca nu ar fi fost penalizati cu opt puncte, bacaoanii ar fi fost in prima jumatate a clasamentului, in situatia creata ei ocupa insa doar locul al saisprezecelea.

Antrenorul neagreat la Braila Mihai Ciobanu face performanta la FC Botosani

Cea de-a doua echipa a Brasovului, Forex, isi continua parcursul excelent. Echipa patronata de Adrian Ilie s-a jucat cu ocaziile in prima parte a meciului, lasindu-i partenerei de intrecere, Prefab. 05 Modelu, impresia ca nu gaseste solutii pentru a-si apropia victoria.
In partea secunda, Manea a punctat de doua ori si astfel Forex isi pastreaza fotoliul de lidera.
La trei puncte in spatele brasovenilor, se afla echipa lui Mihai Ciobanu, FC Botosani. Jucind numai la rezultat in acest sezon, botosenenii au sacrificat spectacolul pentru un joc prudent si strategia a dat rezultate. Andries a marcat in minutul 51 golul de trei puncte si astfel gazdele s-au impus cu 1-0 pe teren propriu in fata unei echipe nou promovate, Delta Tulcea, care insa isi depaseste conditia de debutanta in acest esalon.
Conform asteptarilor, CF Braila a pierdut fara drept de apel la Otopeni, iar visele de marire din anii precedenti nici macar nu mai sint amintite. Acum, singurul obiectiv ramine salvarea de la retrogradare insa cu lotul si conducerea tehnica actuala si acest deziderat pare din ce in ce mai mult o himera.
Fostul antrenor al Daciei, Imilian Serbanica, face insa minuni la Giurgiu, reusind un nou rezultat important, 2-0 in fata Gloriei Buzau, care urca Dunarea pe locul al treilea al clasamentului.
Tot in aceasta runda, Cetatea Suceava nu a reusit decit un egal pe teren propriu, 2-2, cu Dunarea Galati, in timp ce FCM Cimpina a invins cu 3-0 "lanterna" seriei, FC Snagov, singura formatie din seria I care pina in acest moment nu a obtinut nici un punct.