Evoluţie mediocră, rezultat pe măsură

Cu două şuturi anemice expediate la poarta adversă, CF Brăila nu putea emite pretenţii sâmbăta trecută, astfel că a pierdut cu 2-0 pe Municipal partida cu Gloria Buzău. Brăilenii au fost de nerecunoscut, au jucat doar ca să bifeze încă o partidă şi au gafat impardonabil. Doar Ochia s-a mai zbătut câteodată, în rest Alin Pânzaru ar fi trebuit să efectueze, dacă regulamentul ar fi permis, opt schimbări încă după primul sfert de oră al meciului.

Elevii lui Pânzaru au evoluat fără ambiţie, fără vlagă în ei, cu toate că în săptămâna premergătoare acestei dispute s-a plătit salariul pe luna iulie, iar conducerea echipei i-a asigurat pe jucători că se fac eforturi ca să se achite şi alte restanţe. Toate aceste demersuri ale conducerii au fost însă în van, CF Brăila a arătat jalnic sâmbăta trecută.
Buzoienii au ratat două ocazii de gol în prima repriză, una în minutul 16 când, de la marginea careului mic, Bobi Verdeş a şutat plasat, dar Comănescu a respins mingea în corner, cea de-a doua în minutul 30, prin Puşcaşu. Abia cu trei minute înainte de finalul primei reprize gazdele au şutat pentru prima dată pe spaţiul porţii apărate de Stoicescu, prin Ciocâlteu, însă şutul brăileanului a fost unul anemic, iar tabela a rămas intactă.
Pauza nu a schimbat nimic în evoluţa gazdelor, iar buzoienii au profitat de apatia adversarilor şi au deschis scorul prin Bobi Verdeş (min. 47), care a şutat plasat la colţul lung, de la 14 metri. Jocul confuz al gazdelor i-a ajutat pe oaspeţi să mai înscrie încă o dată, tot prin Verdeş (min. 74) şi meciul era jucat.
Brăilenii au mai expediat o dată mingea pe spaţiul porţii, prin Cazan, dar nici de data aceasta Stoicescu nu a fost în pericol să primească gol.
"Cel mai slab joc al nostru de până acum, nu meritam nici măcar jumătate de punct, rezultatul este unul corect. Nu am văzut niciun pic de determinare din partea jucătorilor, ar trebui să-ţi pui multe semne de întrebare pentru că nimeni nu a jucat nimic. Dar acesta este lotul. Anul trecut am avut jucători şi am avut de unde alege, acum dacă te uiţi pe banca de rezerve vezi doar copii. Dar deocamdată defilăm cu ce avem. Acum gata cu bocetul, să vedem cum facem să dregem busuiocul de acum încolo", a declarat la finalul partidei Alin Pânzaru.
CF Brăila: Comănescu - Spiridon (min. 46: Bosoi), Ivan, Olenic, Frunză - Dima (min. 46: Iordache), Ignat, Ochia, Neagoe - Ciocâlteu, Câmpeanu (min. 61: Cazan).