Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Etapă fără surprize în Liga a V-a

• favoritele s-au impus in corpore • Spicul Râmnicelu a realizat scorul etapei a 7-a a Ligii a V-a, 10-0, în partida de la Dinamo Măxineni • Voinţa Plopu a preluat fotoliul de lider în Seria a III-a • Viitorul Cireşu nu a jucat în această rundă

 

Etapa a 7-a a Ligii a V-a nu a adus modificări majore în ierarhiile celor trei serii. Dinamic Unirea, pentru care Cătălin Lemnaru a realizat un hat trick, s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, în partida de pe teren propriu cu Dunărea Gropeni şi are cinci puncte avans faţă de ocupanta locului secund din Seria I, FC Tufeşti, formaţie care a fost învinsă cu 3-1 de satelitul echipei Victoria Traian. Una dintre fruntaşele acestei serii, Tricolorul Lanurile se află abia pe poziţia a 7-a.

Scorul acestei runde a fost stabilit de Spicul Râmnicelu, care s-a impus în deplasare, la Dinamo Măxineni, cu 10-0. Liderul Seriei a II-a, Gloria Movila Miresii, a bifat a şasea victorie consecutivă, din tot atâtea partide disputate, după ce a câştigat cu 3-0 la Înfrăţirea Gemenele. În Seria a III-a, pe primul loc a urcat Voinţa Plopu care a acumulat 18 puncte tot atâtea câte are în cont şi fostul lider, Viitorul Cireşu, numai că echipa manageriată de fraţii Mihai şi Alexandru Popa nu a jucat, partida cu AS Jirlău fiind amânată, după ce, în dimineaţa meciului, unul dintre apropiaţii echipei din Cireşu, Răzvan Matei, a murit într-un tragic accident.

Cinci echipe, Spicul Zăvoaia, Dinamo Măxineni, Avântul Mircea Vodă, Victoria Deduleşti şi Recolta Ciocile nu au niciun punct după şapte etape.

Seria I: 1 Dinamic Unirea 17 puncte, 2 FC Tufeşti 12, golaveraj (18-12), 3 Dacia Berteşti 12 (20-17).

Seria a II-a: Gloria Movila Miresii 18 puncte, 2 Speranţa Măxineni 15, 3 Spicul Râmnicelu 14.

Seria a III-a: 1 Voinţa Plopu 18 puncte golaveraj (51-7), 2 Viitorul Cireşu 18 (24-6), dar cu un joc mai puţin disputat, 3 AS Bordei Verde 15.

 

Rezultatele şi marcatorii etapei a 7-a:

Seria I:

 

Stanriz Stăncuţa – Tricolorul Lanurile 1-3 (0-2)

Iordan (min. 61) / Gruia (min. 9, 12), Moroianu (min. 92)

Dinamic Unirea – Dunărea Gropeni 3-0 (1-0)

Lemnaru (min. 17, 77, 81)

Spicul Zăvoaia – Dacia Berteşti 0-8 (0-4)

Niculae (min. 8, 19), Gheorghiţă (min. 22, 36), Duţă (min. 46, 56, 66, 83)

Tractorul Viziru – Voinţa Bărăganul 2-1 (1-0)

Baicu (min. 36), N. Stoican (min. 47) / Dimache (min. 89)

FC Tufeşti – Victoria II Traian 1-3 (1-2)

Badiu (min. 10) / Cojocaru (min. 6), Stafie (min. 12, 80).

 

Seria a II-a:

 

Voinţa Racoviţa – Siretul Vădeni 0-1 (0-1)

Dumitru (min. 18)

Înfrăţirea Gemenele – Gloria Movila Miresii 0-3 (0-1)

Mocanu (min. 13), Munteanu (min. 55), Gorcioaia (min. 83)

Daous Dava Brăila – Speranţa Măxineni 1-2 (0-2)

Andrieş (min. 75) / Iorga (min. 15), Constantin (min. 22)

Unirea Gradiştea – Dinamo Salcia Tudor 4-1 (2-1)

Bratosin (min. 22), Răileanu (min. 26), Şerbuleţ (min. 68), Mîndroiu (min. 70) / Toader (min. 9)

Romgal Romanu – ACSC Cazasu II 2-7 (0-4)

Luchian (min. 60, 82) / Piaşu (min. 14, 26), Banciu (min. 35, 38), Pavelescu (min. 58), Popa (min. 74, 88)

Dinamo Măxineni – Spicul Râmnicelu 0-10 (0-6)

Vasilache (min. 4), Mareş (min. 25, 38), Morgan (min. 33, 43, 44), Costin (min. 53), Constantin (min. 61, 75), Ivan (min. 77)

 

Seria a III-a:

 

Recolta Ciocile – Viitorul Ianca II 2-4 (1-3)

Pletea (min. 11, 48) / Pamfil (min. 14, 27), Topor (min. 17), Colniceanu (min. 84)

Avântul Mircea Vodă – Voinţa Făurei Sat 2-3 (2-1)

Anghel (min. 10, 14) / Spânu (min. 20), Vlaicu (min. 50), Mihăilă (min. 80)

AS Ulmu – Voinţa Găiseanca 1-2 (1-2)

Manea (min. 37) / Ed. Vlăducă (min. 31, 38)

Voinţa Plopu – AS Bordei Verde 8-0 (5-0)

Ursache (min. 5), Ungureanu (min. 10, 34, 36, 42, 65), Irimia (min. 62), Dinu (min. 66)

Viitorul Galbenu – Victoria Deduleşti 3-0 (2-0)

Tudorache (min. 13), Baciu (min. 34), M. Feraru (min. 57)

 

 




Categorie articol: 

Comentarii