23. A. Toure, 5. Tchangai, 2. Nibombe, 13. Forson - 9. Dossevi (18. Senaya '69), 8. Agboh (7. Salifou '25), 15. Romao, 10. Mamam (11. Malm

23. Degen, 20. Muller, 4. Senderos, 3. Magnin - 16. Barnetta, 7. Cabanas (11. Streller '77), 6. Vogel, 8. Wicky - 10. Gygax (22. Hakan Yakin

'46) - 9. Frei (18. Lustrinelli '87). Antrenor. Koebi Kuhn.
Cartonase galbene: Salifou '45, Adebayor '47, Romao

'53.

Reprezentativa Elvetiei a obtinut prima sa victorie la Cupa Mondiala din Germania, scor 2-0 cu Togo, in grupa G a competitiei,

si i-a fortat pe africani sa-si faca bagajele si sa astepte fara emotii ultimul meci, cu Franta.
Disputarea meciului Togo - Elvetia a

fost incerta pina cu citeva ore inaintea fluierului de start, jucatorii africani amenintind pina in ultimul moment ca vor boicota intilnirea,

daca nu-si primesc primele de participare la CM. In cele din urma, Federatia Togoleza de Fotbal si FIFA si-au dat mina pentru a nu se

inregistra o premiera rusinoasa in istoria Cupei Mondiale, astfel ca fotbalistii antrenati de Otto Pfister si-au primit banii si au intrat pe

tren pentru a infrunta Elvetia.
Primele incasate le-au pompat aer in plamini africanilor, iar primul sfert de ora a fost unul placut, cu

atacuri si ocazii de gol la ambele porti. In minutul 16 Elvetia a marcat primul sau gol la acest turneu final de Cupa Mondiala, prin

Alexander Frei. Magnin a centrat in careu de pe stinga, Barnetta, de la coltul lung, a retrimis in fata portii, iar Alexander Frei a trimis

mingea in plasa cu genunchiul, de la patru metri.
Desi in primele minute dupa gol togolezii au parut ca si-au pierdut din elan, acestia,

beneficiind si de aportul ofensivului Salifou, introdus in locul lui Agboh, au continuat sa ia cu asalt poarta lui Zuberbuhler, iar in

minutul 30 Thomas Dossevi a trimis un balon in plasa laterala. Africanii ar fi putut beneficia de un penalti in minutul 35, insa arbitrul

paraguayan Carlos Amarilla a inchis ochii la faultul in careu comis de Muller asupra lui Adebayor. Togo a continuat sa puna probleme

elvetienilor printr-un joc foarte combinativ, insa Muller a reusit sa respinga in ultimul moment o pasa trimisa in fata portii de Dossevi si,

astfel, europenii au intrat in avantaj la vestiare.
Imediat dupa pauza, selectionerul elvetian Kobi Kuhn l-a trimis pe teren pe Hakan

Yakin, in locul atacantului Daniel Gygax, pentru a restabili echilibrul la mijlocul terenului, unde togolezii si-au creat superioritate in

prima parte a meciului. Yakin si-a facut pentru prima oara simtita prezenta in minutul 53, cind sutul sau de la 20 de metri a trecut putin pe

linga vinclu. Alexander Frei a scapat singur cu portarul Agassa si si-ar fi putut trece in cont al doilea gol in acest meci, insa Nibombe l-a

blocat in ultimul moment, iar mingea s-a dus mult peste poarta. Nici Yakin nu a reusit sa-l invinga pe Agassa, in minutul 65, iar ritmul

partidei a inceput sa scada simtitor. Incercarea esuata de foarfeca a aceluiasi Yakin, din minutul 72, a fost ca o oaza in desertul

nenumaratelor pase si centrari prin fata celor doua porti. Fostul elev al lui Ladislau Boloni de la Rennes, Frei, a mai incercat sa-l

surprinda pe Agassa cu un sut de la mijlocul terenului, in minutul 80, insa mingea a aterizat pe plasa portii togolezilor.
Elvetienii

si-au asumat riscul de a se apara in propria jumatate de teren in asteptarea unei ocazii de a pleca pe contraatac, iar in minutul 88,

Tranquillo Barnetta a profitat si a marcat pentru 2-0, cu un sut de la 15 metri lateral dreapta la coltul lung, mingea lovind bara si

ricosind in plasa.
In urma acestei victorii, Elvetia s-a instalat pe primul loc in grupa G, cu patru puncte, la egalitate cu Coreea de

Sud, dar cu un golaveraj superior. Togo ocupa locul 4, fara sa fi acumulat vreun punct, si asteapta cu bagajele facute ultimul meci din

grupa, cel cu Franta. Fostii campionii mondiali si europeni au nevoie de o victorie la cel putin doua goluri diferenta in partida cu Togo

pentru a fi siguri de calificarea in optimile competitiei. In ultima etapa se va disputa si meciul Elvetia - Coreea de Sud, partida in care

victoria asigura calificarea, in timp ce rezultatul de egalitate favorizeaza formatia lui Kobi Kuhn.